Předsedovi politické strany ANO Andreji Babišovi by – v normální situaci a v zemi s fungující policií a justicí – hrozilo vězení hned dvakrát. Vyšetřovány jsou jeho podivné machinace s Farmou Čapí hnízdo a jeho snaha vyhýbat se daním prostřednictvím nákupu obrovské kupy jednokorunových dluhopisů od své vlastní firmy.
Kromě toho byl Babiš už v minulosti vyšetřován Českou národní bankou, protože umožnil vybraným novinářům pěkně si vydělat na akciích energetické společnosti ČEZ, a navíc tehdy zveřejnil matoucí plán (ne‑li přímo lež, což by bylo trestné).
Zatímco premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti Babišovi slabý, justice bude možná silná.
Rozeberme si obě probíhající vyšetřování i třetí, ukončené vyšetřování. Zhodnoťme, jaká je pravděpodobnost uvěznění podnikatele Babiše, a vysvětleme si, proč nevedlo k soudnímu procesu s Babišem zmíněné vyšetřování ze strany naší centrální banky.
O Čapím hnízdě (resp. společnosti Farma Čapí hnízdo) jste asi všichni už slyšeli. Byl to grandiózní podvod, přinejmenším vůči veřejnosti, ale pravděpodobně i ekonomicky. Firma si úspěšně zažádala o dotaci z Evropské unie ve výši 50 milionů korun, která měla být určena pro menší živnostníky. Babiš Farmu ještě před tím prodal. Vzhledem k tomu, že využívala tzv. „anonymní akcie“, kdy zůstává majitel skryt, Babiš tvrdil, že neví, kdo firmu vlastnil v době, kdy čerpala dotace.
Babišova firma navíc v tomto období začala Farmě ručit za stamilionový bankovní úvěr, Babiš však nadále nevěděl, komu Farma patří. Předseda poslaneckého klubu ANO (dříve krajský zastupitel za ČSSD) Jaroslav Faltýnek o tomto obrovském ručení spolurozhodoval, avšak v březnu 2016 si již nemohl na ČT24 v pořadu „Události, komentáře“ vzpomenout, komu tehdy (pár let nazpátek) Farma patřila. Mizernou paměť má podle svých slov vzhledem ke svému věku (v době rozhovoru 54 let).
Babiš nakonec nějak vypátral, komu Farma v inkriminované době patřila. Prozradil to v březnu 2016 divákům televizní stanice Prima. Majitele však chtěl za každou cenu utajit. Teprve na vynuceném mimořádném zasedání poslanců Babiš prozradil, že majiteli byli dvě jeho zletilé děti a bratr jeho přítelkyně. Muselo to být jistě překvapení i pro samotného Babiše, když se dozvěděl, že ručil za stamilionový úvěr svým blízkým. Farma měla nakonec vůči Babišovým firmám obrovské dluhy, a tak si ji Babiš převzal zpátky.
Ačkoli tedy Babiš usvědčil sám sebe z podvodu vůči veřejnosti, dosud nerezignoval. Proč asi podvedl veřejnost a riskoval tak, že po něm všichni budou chtít rezignaci (jako to bylo dříve obvyklé)? Podle svých slov tak chránil své děti. Ale před kým? Před finančními úřady? Ty totiž nemohly tušit, že Farma Čapí hnízdo patří blízkým majitele koncernu Agrofert. Takže nemohly ani kontrolovat, zda vzájemné obchody proběhly podle daňových pravidel platných pro prodej zboží i poskytování služeb mezi blízkými.
Babiš má štěstí v celém tom neštěstí. Sám sice přiznal, kdo byl majitelem Čapího hnízda, ale dokumenty, které by to dokazovaly, vzal hurikán, světová povodeň nebo je snad Babišovy děti omylem použily nějak jinak. Bez ohledu na to, kdo se stal dočasně majitelem „ptačího sídla“, však s vysokou pravděpodobností došlo k účetnímu a návazně i dotačnímu podvodu. Premiér Sobotka nechce nic vidět a prezident Zeman chtěl naopak Čapí hnízdo vidět.
Již od ledna 2016 je nějaká Babišova firma (z koncernu Agrofert) vyšetřována „Evropským úřadem pro boj proti podvodům“ (OLAF) kvůli důvodnému podezření ze zneužití fondů čerpaných z EU, jak zjistilo Svobodné fórum v říjnu 2016. Vzhledem k tomu, že Farma teď zase patří Babišovi, mohlo by se klidně, vzhledem ke všem těm lžím, jednat o ni. Babiš to však v médiích (iDNES.cz, ČT24) opakovaně odmítl. Pokud bychom mu protentokrát věřili, je tedy kvůli podvodům vyšetřována dokonce jiná jeho firma. Již od listopadu 2016 jsme se opakovaně dotazovali Babišovy politické strany, která z Babišových firem je vyšetřována, ANO však mlčí.
Druhou cestou, kterou se Babiš vydal směrem ke kriminálu, je jeho zajímavý nákup dluhopisů od vlastní firmy, o němž informovalo Echo24.cz. Zatímco v případě Čapího hnízda mu byl zatím prokázán jen podvod na veřejnosti, v případě dluhopisů, které si sám od sebe (resp. od vlastní firmy) koupil a nyní nezdaňuje úroky, se přímo Babiš přiznal. Otázkou pro vyšetřovatele je, zda tím porušuje zákon (on sám, popřípadě jeho firma), nebo si tak daně snižuje o desítky milionů podvodem, který není možné prokázat. Ale to je přece jedno, ne? Pokud chce nějaký politik i od příležitostných (víkendových či sezonních) živnostníků vybírat každou korunu a ještě nám pouští ze státních peněz reklamu, že z daní vybraných od stánkařů či hostinských postaví dětská hřiště, hrady, školky a útulky pro nemocné kočičky, měl by platit daně jako ostatní podnikatelé místo vymýšlení jen obtížně postihnutelných daňových podvodů.
Jak se vlastně Babiš vyhnul již desítkám miliónů korun, které má zaplatit na daních? Babišova společnost Agrofert údajně potřebovala peníze (ale i kdyby potřebu peněz jen předstírala, nic do toho nikomu není). Ačkoli je Babiš dlouhodobě vlastníkem této firmy (potažmo koncernu), místo nových akcií dal přednost dluhopisům. V jeho případě přicházejí v úvahu jedině daňové důvody. Místo toho, aby si koupil jediný dluhopis v hodnotě jednotek miliard (nejméně 1,5 miliardy korun), koupil si naopak přinejmenším 1,5 miliardy dluhopisů, z nichž každý měl nominální hodnotu jedné koruny, jak informovalo Echo24.cz. Proč? Každý takový dluhopis mu přináší tak nízký roční úrok, že se výsledná roční daň podle pravidel pro tehdy (v roce 2012) vydané dluhopisy zaokrouhlením sníží na nulu. Babiš tak od svého podniku získává každý rok doslova po haléřích 90 miliónů korun, ale daň neplatí žádnou. Ne, že by těch 90 miliónů stejně nebylo jeho, ale kdyby si je vyplatil ve formě dividendy z akcií nebo ve formě mzdy, musel by platit daně (a popřípadě také „sociální a zdravotní“). Víte, kolik by se díky tomu postavilo dětských hřišť či krmítek pro ptáčky? Jak je možné, že ještě nebyl premiérem Sobotkou odvolán? Jak je možné, že odvolání nepožaduje prezident Zeman?
Prokázat Babišovi úmysl však nemusí být snadné, byť se v médiích hájí způsobem, z nějž úmysl vyplývá. Je totiž možné, že o vydání dluhopisů nerozhodl Babiš, nýbrž manažeři Agrofertu. Mohli tak rozhodnout bez jeho vědomí a mohli zvolit výše popsaný způsob pouze z legrace, nikoli proto, aby si nakradl ten, kdo dluhopisy koupí. Jistěže takové variantě nikdo nevěří, ale soud potřebuje důkaz, že vše bylo dohodnuté.
Babiš jako vlastník dluhopisů se má k celé té jejich hromadě zachovat z pohledu daní jako k celku a daň každoročně poctivě zaplatit. Jenže jistě bude hledat kličky, jak odvrátit podezření, že už několik let daň krátí. Může tvrdit, že do hospodaření své firmy vůbec nevidí, a tak netušil, že byl dluhopis takto rozdělen na miliardy kousků uměle, pro radost svého budoucího majitele (kterým se, jaká náhodička, stal majitel firmy, která dluhopis vydala).
Kromě pravděpodobného podvodu s umělým rozdělením dluhopisů si pak ještě autor souvisejícího trestního oznámení (zveřejněného na serveru deník.cz) stěžuje na údajnou přemrštěnou úrokovou míru. Babiš podle této informace zkrátka dostává od Agrofertu mnohem vyšší platby za tuto půjčku, než je běžné. Agrofert si tak prostřednictvím vyplácených úroků (pravděpodobně uplatňovaných v rámci daňově uznatelných nákladů) snižuje svou daň z příjmů. Navíc se tak peníze nadměrně přesouvají z Agrofertu k Andreji Babišovi (tedy z jeho levé kapsy do pravé), čímž mohou být poškozováni věřitelé Agrofertu. Tedy pokud je pravda, že úroky jsou neúměrně vysoké.
Pan Babiš byl vyšetřován ještě v jednom případě, jak už jsme uvedli. Tvrdil totiž, že rozdělí celý zisk energetického gigantu ČEZ za rok 2013 na dividendách, takže bez úvěrů nebudou za daný rok žádné peníze nejen na výstavbu jakýchkoli elektráren, nýbrž ani na opravy, mzdy a běžný provoz. Nakonec se ukázalo, že si vymýšlel, protože prý chtěl ve skutečnosti takový plán nejdříve prosadit na vládě, což se mu nepovedlo. Úmyslné matení investorů se mu nepodařilo prokázat. Kdo ví, třeba si opravdu jen počínal nešikovně. V každém případě neměl nadále zůstat ministrem (a odhlédněme od toho, že se ministrem neměl ani stát, protože se dodnes bojí požádat si o své lustrační osvědčení).
Tento ministr však došel tak daleko, že informaci vyzradil několik dnů předem vybraným novinářům. Ti si tak mohli pěkně namastit kapsy na očekávaném růstu ceny akcií ČEZu, ke kterému opravdu došlo. Můžeme samozřejmě uvažovat i o krytí promyšleného podvodu z Babišovy strany. Česká národní banka celý podezřelý průběh kauzy vyšetřovala, nepodařilo se jí však prokázat nic nezákonného, což se v tomto případě vzhledem ke složitému prokazování dalo čekat.
Bude tedy spravedlnost krátká i v případu zmizelých důkazů o tom, že majiteli Čapího hnízda byli Babišovi blízcí? Věříte Babišovi, že nevěděl, komu jím vybudované Čapí hnízdo patřilo, když čerpalo peníze z EU, a komu tedy jeho firma poskytla ručení za zhruba půlmiliardový úvěr?
Odpustíte Babišovi, že si očividným podvodem snížil prozatím o desítky miliónů korun svou daňovou povinnost? Pokud ano, měli jste stejné pochopení i pro ministry z minulých vlád? Nebo pro ty poslance, kteří si pouze chtějí zvýšit svůj veřejně známý plat za svou práci (nebo přinejmenším za občasnou docházku na jednání), a to nanejvýš o pár desítek tisíc ročně, nikoli o desítky miliónů?
Je libo ještě jeden koblížek s hrozivou účtenkou?