![Čápi vyrazili na cestu](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/52001/23c25a46-0c5a-4ddf-9c19-1ef3dfdba343-1440x810-c.jpg)
Čápi vyrazili na cestu FOTO: F24
FOTO: F24
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/93429/jakubcerny-100x100-c.png)
Uniklý audit z Babišova ministerstva potvrdil informace Svobodného fóra, které jsme vám přinesli 16. března 2016, tedy asi měsíc před dokončením tohoto neveřejného auditu.
Prověrka říká, že pokud vyšetřování ze strany Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) prokáže, že majitelé Farmy Čapí hnízdo byli blízce propojení s tehdy Babišovým koncernem Agrofert, dotace ve výši 50 milionů byly přijaty neoprávněně (vlastně podvodem, protože stěží mohlo jít o nezáměrné kroky). Jak jsme vás informovali v říjnu 2016, Andrej Babiš lhal, když tvrdil, že OLAF Čapí hnízdo kvůli možným podvodům nevyšetřuje. Uniklý audit to také potvrzuje.
[ctete]50875[/ctete]
Babiš přitom na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny 23. března 2016 přiznal, že majiteli Čapího hnízda byli v inkriminované době jeho nejbližší, konkrétně dvě jeho dospělé děti a bratr jeho dlouholeté přítelkyně (která byla také ve vrcholných orgánech společností koncernu Agrofert). OLAF tedy nebude mít s dokazováním blízkého propojení mnoho práce.
Proč Babiš i jeho kolega z Agrofertu i z ANO Jaroslav Faltýnek dlouhou dobu lhali, že nevědí, komu patřilo Čapí hnízdo, a komu se tedy Babišův Agrofert holding (a rovněž Babišova IMOBA) zaručil za střednědobý investiční bankovní úvěr v hodnotě neuvěřitelných 350 milionů korun? Na schůzi sněmovny k tomu Babiš řekl: „No protože jsem nechtěl ohrozit svoje děti. Svoji rodinu! To je to nejcennější, co mám! Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně. Nemohl jsem říct pravdu!“
[ctete]82229[/ctete]
Z toho vyplývá jednak, že majiteli byli lidé, které dokonce i sám pocitově považuje za své nejbližší, a jednak, že je před něčím chtěl chránit. Zřejmě právě před kontrolou oprávněnosti dotace, ale asi také před kontrolami z finančních úřadů. Babišovy firmy totiž s Čapím hnízdem obchodovaly (kromě poskytnutého ručení za obří bankovní úvěr také Farmě Čapí hnízdo pronajímaly pozemek, na kterém se Čapí hnízdo stavělo, půjčily Farmě auto a podobně). Propojené osoby (podniky) si přitom ceny za vzájemně poskytované služby či prodávané zboží nemohou stanovovat libovolně.
[ctete]103921[/ctete]
Poskytnutý úvěr byl opravdu obrovský a bez ručení Agrofertu by na něj Babišovi blízcí neměli šanci dosáhnout, natož s tak nízkým úrokem (1,25 % ročně), jak upozorňuje i uniklý audit. Jen pro srovnání, jak zjistilo Svobodné fórum, hodnota společnosti Farma Čapí hnízdo činila v době, kdy si ji ve špatném ekonomickém stavu Babiš kupoval zpátky od svých dětí, pouhých asi 350 tisíc korun, tedy prakticky přesně tisíckrát méně, než činil poskytnutý úvěr, o naběhlých úrocích ani nemluvě. Můžeme tedy také říci, že Babišovi blízcí evropskou dotaci za 50 milionů určenou pro malé a střední podniky promrhali, byť zejména vlivem světové hospodářské krize.
Komplikací pro vyšetřování OLAF je tak „pouze“ fakt, že tehdejší majitelé (Babišovi blízcí) ztratili úplně všechny dokumenty za všechny roky, kdy byli majiteli (zápisy z valných hromad apod.). Babiš, který byl vlastníkem Čapího hnízda (resp. nejprve firmy, která byla předchůdcem Čapího hnízda, a později i přímo Čapího hnízda, které koupil od svých nejbližších), odmítl dodatečné opětovné vyhotovení ztracených dokumentů. Proč asi? Babiš navíc na uvedené schůzi sněmovny nebyl pod přísahou, takže při vyšetřování může případně tvrdit, že zase lhal.
Na závěr dodejme, že auditoři Babišova ministerstva nešli dostatečně daleko. Jednak existují i další podrobné důkazy, že Farma Čapí hnízdo a Agrofert byly propojené osoby, jednak dokonce možná ani nelze hovořit o tom, že Babiš v roce 2008 vůbec Farmu Čapí hnízdo prodal.
Jaké jsou další důkazy o propojení Babiše s jeho dětmi a bratrem jeho přítelkyně? Přece totální závislost Čapího hnízda na koncernu Agrofert. Jak už jsme uvedli, Čapí hnízdo nemělo žádné pozemky. Když stavíte konferenční sál a zemědělský „podnik“ na cizích pozemcích, jste docela dost závislí na majiteli oněch pozemků, jak asi každý uzná. Mimochodem, Čapí hnízdo nemělo na začátku projektu financovaného z evropských fondů ani žádné své dokončené budovy (tedy ani vlastní vrátnici či kancelář apod.).
Stejně tak byl projekt totálně závislý na Agrofertu po finanční stránce. Když vaše malá chudá firma rozjíždí stavbu, která je mnohonásobně nákladnější, než je hodnota této chudé firmy (a přinejmenším několikanásobně nákladnější, i když započítáme získané dotace), a někdo jiný vám proto ručí za obrovský bankovní úvěr, ze kterého je většina stavby financována, nese logicky většinu podnikatelského rizika ten, kdo vám ručí. Jinak řečeno, projekt výstavby a následného provozování Čapího hnízda patřil Babišovým nejbližším pouze v tom smyslu, že měli právní nárok na případné zisky, pokud by se projekt vyvedl. Pokud však jde o téměř všechna rizika, a tedy i možné náklady projektu, patřilo Čapí hnízdo od samého počátku Babišovi (i kdybychom zcela odhlédli od toho, že bylo stavěno na jeho pozemcích).
Při tak vysoké míře zadlužení bylo navíc poměrně předvídatelné, že Čapí hnízdo splátky úvěru neutáhne, takže lze následné opětovné včlenění Farmy Čapí hnízdo do koncernu Agrofert považovat do jisté míry za očekávatelné nepřátelské převzetí. Nyní už si stavbu může odepisovat do daňových nákladů firma z koncernu Agrofert. Pro korektnost dodejme, že evropská dotace nešla do pořizovací ceny Čapího hnízda, takže nyní ani nesnižuje daňový základ, nicméně bez dotace by projekt zřejmě nevznikl (jinak by jen stěží mohl získat dotaci).
Ale jak to, že ani není jisté, že Babiš Farmu někdy na přelomu let 2007 a 2008 prodal? Protože je klidně možné, že měl se svými dětmi a skorošvagrem od samého počátku dohodnuto, že si ji od nich zase odkoupí (poté, co Farma obdrží dotaci určenou malým a středním podnikům a splní časový test, který je u těchto projektů stanoven na pět let). Mohou pro to existovat i nepřímé důkazy, které měl správně audit Babišova ministerstva také prozkoumat. Jak už jsme vás v březnu 2016 informovali, v takovém případě by se totiž nejednalo o prodej podniku, nýbrž o tzv. repo obchod. Jestli tomu tak je, měl být Babiš uváděn ve výročních zprávách jako majitel Farmy Čapí hnízdo po celou dobu její existence a celý projekt měl být zahrnován do účetnictví koncernu Agrofert (do společných tzv. konsolidovaných účetních závěrek).
Odborní úředníci Babišova ministerstva tedy potvrdili to, co Svobodné fórum a Forum 24 říká už více než rok. Nad Čapím hnízdem se tak začínají stahovat mračna.