Evropský úřad pro boj proti podvodníkům OLAF očekává, že své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo, která patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu Andreje Babiše, uzavře do konce letošního roku. Novinářům to dnes na výroční tiskové konferenci řekl šéf úřadu Giovanni Kessler. Babiš přitom v médiích opakovaně tvrdil (lhal), že projekt není vyšetřován.
O podrobnostech vyšetřování, které úřad vede, Kessler hovořit nechtěl. Dobře informovaný zdroj z OLAF následně věc označil za „komplexní a citlivý“ případ. Existuje důvodné podezření, že čerpání dotace z EU určené pro malé a střední podniky bylo v tomto případě ze strany miliardáře Babiše dotačním podvodem (který kryli jako komplicové jeho blízcí).
Připomeňme, že Babiš v případu dlouho lhal, když tvrdil, že neví, kdo byli v inkriminované době majitelé Farmy, a komu tedy jeho firma ručila za bankovní úvěr ve výši neuvěřitelných 350 milionů korun (čímž do značné míry převzala riziko projektu na sebe). Nakonec pod tlakem přiznal, že jimi byli jeho nejbližší (dvě dospělé děti a bratr dlouholeté přítelkyně a členky rad v koncernu Agrofert Moniky). Zapomněl to však zřejmě nahlásit na finanční úřad. Jeho nejbližší příbuzní však bohužel poztráceli úplně všechny dokumenty za všechny roky, které by dokazovaly, že skutečně byli majiteli tzv. anonymních akcií Farmy Čapí hnízdo. Babiš přitom odmítá dokumenty opětovně vytvořit. Už samo použití právě anonymních akcií je přitom krajně podezřelé. Čapí hnízdo navíc nemělo žádné vlastní pozemky, pronajímalo si je od Babišových firem.
Pokud by OLAF stihl dokončit vyšetřování ještě před parlamentními volbami, mohlo by to mít na Babišovu politickou stranu fatální dopad. Pojede zase prezident Zeman s dětmi a nemocnými sýkorkami na návštěvu Čapího hnízda, aby Babišovu případnou kriminální činnost vyžehlil?