Přelévání zisků a ztrát je přinejmenším daňový delikt, případně i trestný čin. Daňová advokátka Monika Novotná promluvila pro Českou justici o Čapím hnízdě a potvrdila předpoklady, o nichž dříve psal deník FORUM 24.
Případ Čapího hnízda byl zjevně (vysoce pravděpodobně) dotačním podvodem. Navíc však finanční úřady neměly tušení, že anonymní akcie společnosti Farma Čapí hnízdo vlastnili několik let Babišovi nejbližší. Takže měli prostor pro daňové podvody.
Zda je prováděli, sice zatím nevíme, ale to není naše chyba. Problém má Babiš. Ten měl finančním úřadům nahlásit, že provádí obchody se svými dětmi a nynějším švagrem. Farma Čapí hnízdo přitom s Babišovými firmami spolupracovala hojně.
Především si od Babišovy firmy pronajímala pozemky, jinak by neměla na čem konferenční sál a malé „JZD“ stavět. Znáte vůbec nějakého jiného investora, který by stavěl svůj velkolepý projekt na cizím (tedy pouze pronajatém) pozemku?
Stejně tak tajemní vlastníci Farmy v podstatě žili z peněz dalšího Babišova podniku. Ten jim totiž ručil za bankovní úvěr ve výši 350 milionů korun (samozřejmě bez úroků). Jinak by neměli šanci na tak vysoký úvěr a navíc za příznivých podmínek dosáhnout. Babišova firma tak nesla prakticky veškeré riziko projektu a bylo také jasné, že pokud se Čapímu hnízdu nepovede dobře (což by při tak vysokém zadlužení nebylo nic překvapivého), spadne Babišovi do klína. Tak se také stalo (z čehož však ještě nevyplývá, že takový postup nebyl domluvený dopředu, bez ohledu na to, jak se „hnízdu“ bude dařit).
Od další Babišovy firmy si pak Farma Čapí hnízdo pronajímala automobil. Ostatně, již dříve se v médiích objevila nikým nepopíraná informace, že valné hromady „JZD Čapí hnízdo“ probíhaly rovněž v budově Babišovy firmy. Lze to však jen stěží oficiálně potvrdit, protože všechny zápisy z valných hromad z inkriminované doby (s anonymními majiteli) se ztratily. Farma Čapí hnízdo zase naopak prováděla nějaké stavební úpravy (resp. technická zhodnocení) na budovách Babišovy firmy.
Babišovy firmy s Čapím hnízdem zkrátka čile obchodovaly, ale obě strany zapomněly uvést finančním úřadům, že jsou navzájem spřízněné. Finanční správa by jinak musela ověřovat, zda si vzájemně účtovaly ceny, jaké jsou pro dané služby za daných okolností (např. při obdobném riziku jiných projektů) na trhu obvyklé.
Proto jsme se rozhodli, že tyto informace finanční správě nahlásíme, jak jsme vás již informovali. Obdrželi jsme odpověď, že zmíněné vzájemné ceny budou prověřeny. Otázkou teď samozřejmě je, do jaké míry jsou jednotlivé finanční úřady, kterých se to týká, nezávislé. Šéfa finanční správy Martina Janečka jmenoval právě Babiš.
Naše závěry ohledně možného daňového podvodu tedy nyní byly potvrzeny také na České justici. Daňová advokátka Monika Novotná uvedla, že za to firmám hrozí daňový postih. Upozorňuje však, že přelévání výnosů a nákladů (čili dílčích zisků a ztrát) mezi firmami ještě není samo o sobě trestným činem, nýbrž právě jen daňovým deliktem. Aby se jednalo o trestný čin, muselo by být podle Novotné prokázáno, že Babišova rodina tak konala úmyslně za účelem protiprávního snížení daně.
Babiš a jeho rodina však mohli mezi svými firmami přelévat zisky a ztráty i z jiných než daňových důvodů. Mohli se tak třeba snažit přivést záměrně jednu ze svých firem do insolvence či bankrotu, aby postižená firma nemusela splácet své dluhy. Třeba nebyla náhoda, že Farma Čapí hnízdo skončila i přes nalití desítek milionů z fondů EU (určených pro menší podniky) do investice z ekonomického hlediska neslavně. Říkáte si, že řízená cesta k bankrotu Čapího hnízda ze strany Babišových příbuzných je pouhou spekulací. Ale samotný fakt, že nemůžeme ověřit, zda vše probíhalo v pořádku, je vinou Babiše a jeho rodiny, nikoli naší. Teď je tedy na nich, aby prokázali svou nevinu.
Babiš tvrdí, že neměl s tímto projektem financovaným z fondů EU nic společného. Pouze jej vymyslel, nesl značnou část jeho rizik, nakonec jej výrazně spolufinancoval (zaplatil) a navíc byl tento jeho nápad stavěn na jeho pozemcích. Kromě toho mu však také náležejí daňově uznatelné odpisy Čapího hnízda, díky nimž si Farma snižuje každoroční daň z příjmů. Dotace z EU se sice v odpisech neprojeví, ale nebýt dotací, nebylo by Čapí hnízdo a tedy ani žádné odpisy.