Audit Čapího hnízda provedený Babišovým ministerstvem potvrdil analýzu Svobodného fóra provedenou ještě před ukončením této prověrky.
V závěrech prověrky je uvedeno, že Evropské komisi stačí během vyšetřování tohoto případu možného podvodu prokázat, že Andrej Babiš byl v inkriminované době blízce propojen se svými dětmi a bratrem své dlouholeté přítelkyně. Tím by byl podvod potvrzen. Alespoň podle expertů z tehdy ještě Babišova ministerstva. Se závěry ministerstva dokonce souhlasí i koncern Agrofert, do nějž v současnosti Farma Čapí hnízdo patří.
Pokud jde o právní stránku případu, budeme si samozřejmě muset ještě počkat na ukončení zmíněného vyšetřování ze strany Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), protože jen tato instituce a případně další orgány činné v trestním řízení mohou oficiálně potvrdit, že se jednalo o podvod, protože Babiš byl se svou rodinou blízce propojen, pro což jsou jasné důkazy.
Odpovědnost by však měl Babiš vyvodit již nyní. Alespoň pokud jde o jeho činnost v politice. Když se tedy provalilo, že se za pomoci kompliců z řad svých nejbližších dopustil dotačního podvodu (a možná i dalších podvodů, např. daňového), neměl by přece v politice už co dělat. Zvlášť když podvod de facto potvrdili odborníci z ministerstva financí.
Je tu však ještě jeden silný morální důvod, proč by se měl Babiš vzdát až do konce života všech svých politických ambicí. Byl totiž usvědčen z fatální lži. Bál se před vyšetřovateli přiznat, komu společnost Farma Čapí hnízdo v inkriminované době (kdy si úspěšně zažádala o padesátimilionovou dotaci určenou pro malé a střední podniky) patřila.
Nejprve pro Respekt uvedl, že majitele vůbec nezná, i když jim jeho firma ručila za bankovní úvěr v hodnotě 350 milionů korun. Posléze na Primě připustil, že se už dozvěděl, komu tehdy Čapí hnízdo patřilo. Pro změnu první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, který uvedené obrovské ručení jako člen vedení Babišova Agrofertu schvaloval, se na ČT24 omlouval, že má kvůli svému stáří mizernou paměť, takže si na tehdejší majitele nevzpomíná.
Teprve pod tlakem poslanců byl Babiš donucen na mimořádné schůzi sněmovny přiznat, že Čapí hnízdo vlastnili právě jeho dospělé děti a bratr jeho dlouholeté přítelkyně Moniky, která se podílela na managementu v Babišově podnikatelském impériu.
Aby toho nebylo málo, tito Babišovi nejbližší poztráceli veškeré dokumenty (včetně případných kopií či záloh) za všechny ty roky, které by prokazovaly, že majiteli tzv. „anonymních akcií“ Farmy Čapí hnízdo byli skutečně oni. Sami proti sobě přitom jistě svědčit nepůjdou a Babiš jako pozdější vlastník Čapího hnízda odmítá opětovné vyhotovení takových dokumentů.
Snad jen ti nejvíce splachovací voliči Babišovy politické strany by uvedené vytáčky nepovažovali za důvod, proč by se takový odhalený podvodník neměl pár desítek let ukazovat na veřejnosti.