Okamurovi poslanci Rozner a Rozvoral se postarali o rozruch ve sněmovně, když po dohodě s hnutím ANO iniciovali jednání mandátového a imunitního výboru. Jeho cílem bylo pozvat bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka, od kterého očekávají kompromitující informace na vyšetřovatele Čapího hnízda. Jejich postup je skandální.
Naplňují se tak nedávno vznesené obavy ředitele Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Miloše Trojánka, že hrozí diskreditace vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila. „Proti snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo se důrazně ohrazuji. Kriminalisté pracují v souladu s trestním řádem a pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze. Proto absolutně vylučuji jakýkoli politický zásah do vyšetřování a odmítám spekulace o nezákonnosti postupu policejního orgánu,“ prohlásil.
[ctete postid=“176289″ title=“Přituhuje. Hledá se koalice pro nevydání premiéra, Pelikán tlačí na žalobce“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Bradáčová-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Kabinet hnutí ANO důvěru podle všeho nedostane a stává se jen předskokanem druhé “ permalink=“http://forum24.cz/prituhuje-hleda-se-koalice-pro-nevydani-premiera-pelikan-tlaci-na-zalobce/“]176289[/ctete]
Co se právě odehrává? Vývoj v poslanecké sněmovně se ubíral jiným směrem, než bylo očekáváno. Hlasování o důvěře vládě nakonec znemožnil chaotický postup poslanců hnutí ANO a SPD Tomia Okamury. Ti večer svolali mimořádný mandátový a imunitní výbor, aby mohli předvolat „další svědky“ na již dohodnuté jednání výboru 16. ledna, kam mají dorazit i Babiš a Faltýnek.
Mandátový výbor není vyšetřovací komise
Jejich iniciativa je pochybná, protože se vymyká všem standardním zvyklostem. Zatím dosáhla jediné: neplánovaně přerušit mimořádnou schůzi sněmovny. Rozhodnutí mandátového a imunitního výboru tak bude předřazeno hlasování o důvěře vládě, čemuž se premiér Andrej Babiš zásadně bránil. Jednání sněmovny, na kterém představil program „pro lepší Česko“, se tak změnilo v kocourkovskou frašku a debakl.
Postup poslanců hnutí ANO a SPD, kteří ve výboru vytvořili rozhodující většinu deseti hlasů, nemá oporu v jednacím řádu. Především zaměňují mandátový a imunitní výbor za parlamentní vyšetřovací komisi. Výbor, na rozdíl od komise, nikoho dalšího kromě obviněných a orgánů činných v trestním řízení nepředvolává a nevyslýchá. Ministr vnitra by tudíž neměl reagovat na žádost o zbavení mlčenlivosti svědka Jiřího Komárka, zvláště pokud je bizarně formulována v plném rozsahu všech kauz, na kterých se podílel. Je známa nějaká konkrétní trestná činnost, která by to opravňovala?
Poslanec, jemuž hrozí zbavení imunity, nemá podle jednacího řádu právo žádat o výslechy dalších osob a už vůbec ne si klást nějaké podmínky nebo doplnění. Má pouze právo být přítomen jednání výboru a vyjádřit se. To, co právě probíhá, je jen další obstrukce a vyrábění zástupných důvodů, proč zabránit vydání politiků hnutí ANO k trestnímu stíhání
Je na pováženou, jak znenadání koalice ANO, SPD a KSČM nalezla prostor pro mimořádné jednání výboru, když předtím vetovala jako nereálné všechny náhradní termíny výslechu Babiše a Faltýnka. Ti se odmítli poslední schůze zúčastnit, aby jejich právníci mohli nahlédnout do zprávy OLAF.
Babišův svědek usvědčený ze lži
Jiří Komárek, bývalý detektiv ÚOOZ a blízký spolupracovník Roberta Šlachty, byl před Vánoci u prvoinstančního soudu odsouzen k roční podmínce s odkladem na dva roky. Byl usvědčen z nepravdivého veřejného očernění policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kterého spojoval se závažnou hospodářskou kriminalitou.
Posléze se ukázalo, že pro své obvinění neměl žádné důkazy a používal zfalšované policejní spisy. Tuto mediální aktivitu mu posvětil jeho bývalý nadřízený Robert Šlachta, přičemž oba na protest proti policejní reorganizaci, kterou její odpůrci rovněž neprůkazně označovali za dílo mafie, odešli z řad policie.
Je důležité připomenout, že oba poté skončili pod Babišovými křídly na ministerstvu financí. Šéf hnutí ANO se svým policejním spojencům v boji proti ČSSD odměnil lukrativními trafikami. Šlachtovi zajistil post náměstka ředitele celní správy. Komárek skončil jako vrchní rada sekce řízení rizik při správě daní Generálního finančního ředitelství vedeného Martinem Janečkem.
Výroba kompra v režii ÚOOZ
Nyní se ukazuje, k čemu byli a jsou Babišem tolik chválení policisté z bývalého ÚOOZ dobří. K fabrikaci „složek“ a kompromitujících materiálů, které se mohou kdykoli hodit.
Jiří Komárek u soudu hovořil o kauzách, které nijak nesouvisely s jeho případem. Citoval dokonce útržky komunikace ze živého spisu Beretta, zachycené prostorovými odposlechy, a následně zveřejněné v Lidových novinách. Chtěl tím cíleně navodit dojem, že vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo je propojený s advokáty lobbisty Iva Rittiga.
Šlo o klasický model selektivní práce s odposlechy, často používaný bývalými detektivy ÚOOZ, kdy jsou za „důkazy nekalostí“ považovány zachycené hovory o třetích osobách vytržené z kontextu, aniž by v tomto konkrétním případě bylo jakkoli doloženo, že došlo k iniciaci a ovlivňování citlivé kauzy Čapí hnízdo.
Komárkovu výpověď okamžitě využil předseda hnutí ANO, který ji považuje za důkaz, že celou kauzu zorganizovala mafie. „Toto je klíčové. Místo toho média hrají jen zprávu OLAF, ale když někdo u soudu řekne, že si někdo objednal moje stíhání, pak o tom tatáž média nenapíší,“ stěžoval si. Nyní tuto mantru oživily jeho prodloužené prsty v mandátovém a imunitním výboru.
V agilitě vyniká především nová hvězda hnutí ANO, místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá. Oč méně předvádí právní erudice, o to více disponuje horlivou oddaností. „ANO se připojilo k návrhu SPD. V médiích se objevily informace, že tento policista měl hovořit o vztahu vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo s mafií a my považujeme za důležité se s tímto seznámit,“ říká.
Bradáčová: Komárek spis nezná
Nutno dodat, že údiv, jak může Komárek něco vědět o kauze, na které nepracoval, vyslovila i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ Beretta dozoruje. „Pan obviněný Komárek obsah odposlechu vámi označené věci nezná a ani je znát nemůže, neb se s nimi nikdy neseznámil. V tomto kontextu je třeba hodnotit obsah i validitu jeho slov. Kvalitu a motivaci obhajoby obviněných obecně blíže nekomentujeme,“ napsala Lidovým novinám.
[ctete postid=“173627″ title=“Šlachtův policajt Komárek kryje záda Babišovi v kauze Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/12/Komárek-Šlachta-Čapák-385×230.jpeg“ excerpt=“„Kauzu Čapí hnízdo zorganizovala mafie,“ tvrdí Andrej Babiš a odkázal se na výpověď “ permalink=“http://forum24.cz/slachtuv-policajt-komarek-kryje-zada-babisovi-v-kauze-capi-hnizdo/“]173627[/ctete]
Komárkovo zatím nepravomocné odsouzení je zároveň důkazem, že on i jeho nadřízený Robert Šlachta si zřejmě představují naplňování veřejného zájmu tak, že je opravňuje k šíření i nepodložených lží. Jako svědek je tedy Komárek krajně nevěrohodný.
V další fázi bude nutné prokázat, že s mafií jsou spojeni i vyšetřovatelé Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), kteří dospěli k podobným závěrům, jako pražská hospodářská kriminálka. Poslankyně Malá na to dispozice má.
Zatím to však vypadá, že se zuby nehty brání „mafie Čapího hnízda“, a na ni napojená mašinerie začíná být podezřelá z krytí dotačního podvodu značného rozsahu.