Jak víte, že Farma Čapí hnízdo patřila po celou dobu, kdy měla anonymní vlastníky, Babišovým dětem a jeho nynějšímu švagrovi? Skutečnost může být úplně jiná.
Média přijala verzi, že dotace z Evropské unie čerpali a několik let využívali jakožto majitelé Farmy Čapí hnízdo Babišovy děti a jeho nynější švagr. Tato verze však nepochází od nikoho jiného než od samotného Andreje Babiše.
V letech 2008 až 2013 měla Farma anonymní akcionáře. Babiš jim prodal své akcie, ale jejich totožnost neznal. Už to samo o sobě by voliči neměli Babišovi tolerovat.
Jak zjistit, kdo byl tehdy majitelem? Díky případným svědkům a díky dokumentům. Nejvíce by mohly pomoci zápisy z valných hromad. Jenže světě div se, všechny dokumenty z té doby se poztrácely a Babiš je odmítá opětovně vyhotovit.
Server iROZHLAS.cz s odkazem na zdroje seznámené s policejní žádostí o vydání Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) sněmovnou k trestnímu stíhání tvrdí, že se vlastnickou strukturu snažil před získáním dotace z EU zastřít bratr Babišovy současné manželky Martin Herodes. Ten totiž tehdy ještě nebyl Babišovým příbuzným, byť ho Babiš podle svých slov z mimořádné schůze sněmovny k Čapímu hnízdu považoval rovněž za člena své rodiny.
Babiš léta předstíral, že neví, komu tehdy Farma patřila. Začátkem roku 2016 však na televizi Prima prohlásil, že už zjistil, komu patřila, jen to nechce prozradit. Tuto neochotu a zjevné lži by voliči rovněž neměli při volbách odpouštět.
Ke zveřejnění identity vlastníků pak byl donucen až po několika týdnech na mimořádném jednání poslanecké sněmovny, které bylo svoláno jen kvůli tomuto případu zjevného (resp. vysoce pravděpodobného) podvodu. Babiš tehdy tvrdil, že firma patřila dvěma jeho dospělým dětem a bratrovi jeho přítelkyně (nynější manželky), který podle Babiše držel podíl (zřejmě na hlasovacích i majetkových právech) odpovídající podílu přítelkyně Moniky a dvou Babišových nezletilých dětí.
Nevymyslel si to však Babiš? Je možné, že se po většinu doby skrýval za anonymními akciemi on sám a nyní jen potřeboval, aby ho někdo kryl. Děti a budoucí švagr byli ochotní se k tomu propůjčit. Taková varianta by byla pro Babiše nejjednodušší. Vždyť svým blízkým moc nevěřil. Nedal jim na Čapí hnízdo ani žádné pozemky. Ty si od něj museli pronajímat.
Babišovy děti by tedy orgány činné v trestním řízení rozhodně neměly nechat bez povšimnutí. Do podvodu zjevně byly zapletené. Proti obvinění, že byly v inkriminované době vlastníky Čapího hnízda, se ostatně nijak nebránily.
V každém případě Babiš zapomněl informovat finanční úřad. Osoby blízké (natož osoby „stejné“) spolu musejí obchodovat a poskytovat si služby zpravidla za cenu obvyklou. Babišovy firmy přitom s Čapím hnízdem skutečně obchodovaly (poskytovaly ručení za úvěr, pronajímaly pozemek či automobil…). Jestliže však „finančák“ nevěděl, že spolu obchodují příbuzní, vzájemně stanovené ceny neověřoval.
Když už Babišovi blízcí poztráceli všechny dokumenty, je velká škoda, že Babiš nebyl tehdy na mimořádné schůzi ve sněmovně pod přísahou. Byť pro něj samotného přísaha stejně nic neznamená. Přísahal přece i na zdraví právě svých dětí, že přestane ovlivňovat svá média (např. v politickém boji). Jak to dopadlo? To jsme všichni slyšeli na tajných nahrávkách s jeho novinářem Markem Přibilem, jejichž pravost (bez sestříhání, jaké by mělo vliv na sdělení) navíc sám Přibil nepřímo potvrdil.