
Andrej Babiš se svou knihou FOTO: FB AB
FOTO: FB AB

Andrej Babiš se octl ve vážných problémech a čeká ho zřejmě horké léto a podzim. Za jeho zády se mezitím šikují jeho podporovatelé a obránci, kam se zařadily i konspirační weby s prokremelskou orientací, mezi nimiž vynikají Aeronet a Protiproud. Je to až takové překvapení, nebo jen logické vyústění situace?
Babiš s Faltýnkem ještě nebyli poslaneckou sněmovnou vydáni k trestnímu stíhání a už se rozjíždí mašinérie ataků, zpochybňování a konspiračních teorií na jejich obranu. Dalo se očekávat, že impérium vrátí úder. Přesto nelze nevidět dvojí metr a místy absurditu takto šířené propagandy.
Dvojí metr probabišovské propagandy
Andrej Babiš ještě nedávno s gustem odkazoval na policejní zátah kvůli sportovním dotacím na ministerstvu školství, roli ČSSD a premiérových přátel. Ministryně Kateřina Valachová krátce nato bez mediálního humbuku odstoupila, ačkoli sama není z ničeho podezřelá.
[ctete]141607[/ctete]
Pokud zároveň člen vlády a majitel vydavatelství domlouvá se svým novinářem Markem Přibilem načasování kauzy Beretta proti ČSSD a ODS před volbami, to je také zřejmě v pořádku. Ostatně Babišův tisk se vytrvale snaží celé čtyři roky a jistě si něco nachystal i letos.
V případě Čapího hnízda je to ale jinak: Jde o sprostý atak na nevinného člověka, účelovou kampaň a snahu tohoto poctivce zničit. Oběť spiknutí se zapře, mobilizuje tvrdé jádro svých voličů a začne útočit. Přitom samotný fakt, že si nechal postavit z peněz daňových poplatníků luxusní haciendu, opakovaně lhal a podle policie osobně podváděl, je dostatečný důvod, aby se vzdal mandátu a vyčkal na výsledky vyšetřování.
V krizové situaci, kdy jde Babišovi o všechno, se hodí každý hlas na jeho podporu mimo okruh jeho (p)oddaných v hnutí ANO. Na to, kolik nainvestoval politicky i finančně, se jich zatím moc veřejně neprojevuje. A pokud ano, není to moc hezký pohled.
Zeman nezradil
Jako první vyslal jasný signál prezident Miloš Zeman. Podržel si názor, že premiérem jmenuje vítěze voleb, i kdyby mu hrozil soud. Vypadá to zásadově a demokraticky, ovšem před čtyřmi lety učinil pravý opak. Jmenoval mimoparlamentní vládu svých kamarádů, sponzorů a budoucích trafikantů místo většinové „stojedničky“ právě kvůli probíhajícímu vyšetřování.
Babišovo trestní stíhání netrápí ani komunisty. Kovaný místopředseda KSČM Josef Skála už kalkuluje, čím by ANO muselo zaplatit, kdyby komunisté tolerovali jeho vládu. Odnesly by to naše aktivity v NATO včetně zahraničních misí, což by apolitický Babiš jistě unesl. Hlavní stranický ideolog Skála s ním problém nemá. Je to pro něj sice „oligarcha, který se domohl svého majetku způsobem, jenž je typický pro devadesátá léta, ale dává lidem práci“.
Po jejich bok se zařazují další Babišovi advokáti. Patří sem weby s prokremelskou orientací používající podobnou rétoriku, jako by patřily do jeho marketingové stáje.
Jde po Babišovi lithiová lobby?
Proslulý web Aeronet (AE News) jde ve svých fantasmagorických konstrukcích ještě dál. „Jde po Babišovi lithiová lobby?“ ptá se sugestivně jeho anonymní šéfredaktor VK (11. 8. 2017).
Povšiml si, že žádost policie, aby sněmovna vydala předsedu hnutí ANO k trestnímu stíhání, přišla krátce poté, co Andrej Babiš vyzval, aby těžba lithia na Cínovci za bezmála šest bilionů korun zůstala v rukou státu. Zatímco ČSSD ve shodě s TOP 09 jsou pro privatizaci, a to klidně i do zahraničí. „A najednou pár dní po jeho výzvě přichází ke slovu opět policejní plukovníci jako v roce 2013!“
„Andrej Babiš možná výrokem o těžbě lithia spustil proti sobě útok mocných nadnárodních lobbistických skupin. Není nakonec krok Milana Chovance a jím řízené policie motivován právě určitými lobbistickými závazky ČSSD k zahraničním těžařům?“ ptá se zcela vážně Aeronet.
„Babišovi je třeba uznat jeho názor, že policie měla devět let na to, aby v kauze Čapí hnízdo něco podnikla,“ přitakává dále VK exministru financí. Chatrnost této konstrukce je očividná.
Pokud se mesiáš rozhodne vstoupit do politiky pod vlajkou boje proti korupci a podvodníkům, musí být sám čistý jako lilie. Jinak se neubrání vypadávání kostlivců z jeho podnikatelské minulosti. Ostatně Babiš sám často poukazuje na probíhající soud kvůli privatizaci OKD v režii Bohuslava Sobotky, která je ještě o čtyři roky starší.
„Máme si tedy přát Babiše jako menší zlo, ptají se nás do redakce čtenáři?“ zní závěrečná pointa Aeronetu. Aby to ale v lepším případě nebyli podobní „čtenáři“ jako masa falešných profilů na sociálních sítích, jakou disponuje Babišův tým. V horším případě si je šéfredaktor VK jen vymyslel, stejně jako celý povedený příběh s lithiem.
Geniální Babiš
Pozadu nezůstává ani web Protiproud podobného ražení, který Andreje Babiše adoruje už delší dobu. Oznámení o stíhání hlavních exponentů Agrofertu jeho šéfredaktora Petra Hájka zjevně pobavilo a považuje je za „geniální Babišův tah“, protože bude moci rozehrát roli mučedníka.
[ctete]146438[/ctete]
„Česká televize ihned nasadila svůj antibabišovský ,speciál‛ jako slintající pes akademika Pavlova, jímž dokazoval podmíněné reflexy. Noviny se stejně věrně zaplnily stovkami titulků o tom, jak ,kriminální kauza‛ zasáhla nenáviděného lídra politického pelotonu na nejcitlivějším místě. Pochod hlupáků prostě vyrazil na svou poslední cestu. Lumíci, mašírující v šestistupech do moře, jsou alespoň záhadní. Tihle jen tupí,“ prognózuje Protiproud svou charakteristickou dikcí.
Celou akci považuje za start oligarchovy kampaně a předem připravenou operaci. „Babišovi kreativci jsou zjevně profesionálové – a už proto si zaslouží jejich šéf dramaticky vyhrát,“ prohlašuje.
„Spolčení hlupců umře na souchotě. Zabrzdit už to nejde. Spolkli mu to i s navijákem – a budou odloveni,“ věští server chmurně. „Dojde-li k tomu – byť jen částečně –, pak bude mít Babišova premiérská mise alespoň nějaký pozitivní smysl. Babiš nyní opět prokázal, že je nejen bystrý a vnímavý, ale také že ho byznys naučil dobře hrát poker,“ uzavírá obdivně.
Čerstvý vítr
Ani další podobné weby nezůstávají stranou. Server Sputnik, oficiálně financovaný Ruskou federací, kauzu Čapí hnízdo připomněl v rozhovoru s prozemanovským publicistou Štěpánem Kotrbou. „Je smutné, když o podobě české politiky rozhodují ze zákulisí tajné služby a policajti v roli politických aktivistů,“ říká.
Pominul přitom aktivity Babišových policistů v čele s Robertem Šlachtou, který jeho přičiněním zakotvil v celní správě. Na dotaz, zda kauza Babiše poškodí, Kotrba odvětil: „Pokud nejsou voliči hloupí, tak jim dojde, že takto slušná policie nepracuje.“
Podobně se vyjádřil režisér a bývalý předseda KSČM Jiří Svoboda pro web Parlamentní listy. Jemu až nyní vadí i předchozí policejní zásahy, dopadající na „tradiční“ strany.
„Nezbývá než doufat, že se veřejnost nedá ovlivnit manipulacemi představitelů tradičních politických stran, kteří proměnili sněmovnu v rozporu se základními principy demokratického uspořádání, ve sbor vyšetřovatelů, státních zástupců i soudců,“ říká viditelně pohoršený Svoboda, který v dubnu prohlašoval, že bychom si Babiše měli vážit, protože přinesl čerstvý vítr.
Tandem Zeman-Babiš v ohrožení
Nezbývá než se ptát, proč média tohoto typu tak naléhavě Babišovi drží palce, aby v tomto boji vyhrál. Mnohé napovídá věta šéfredaktora Aeronetu, když poukazuje na další z jeho článků: „Jeho pochopení je nezbytné k tomu, abyste pochopili, proč a komu vadí Babiš a jeho tandemové řízení České republiky s Milošem Zemanem.“
O tom to je. Trestní stíhání Babiše a Faltýnka ohrožuje mocenský blok Zeman-Babiš, a proto jsou aktivizovány všechny síly, které jej chtějí za každou cenu udržet při životě. Se všemi vnitrostátními i zahraničními dopady pro Českou republiku.