Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se vyjádřila k návrhu nového zákona o Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) ministerstva kultury. Pro její zrušení podle ní neexistuje žádný reálný důvod kromě jediného, o to snahy o její politické ovládnutí, s čímž nelze souhlasit, prohlásila prezidentka.
Návrh slovenské vlády Roberta Fica ohledně RTVS počítá mimo jiné s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem. Proti připravovaným změnám se na Slovensku dříve vyslovily opoziční strany a záměry kritizovala i samotná RTVS, která je označila za snahu podřídit veřejnoprávní média politické moci.
„Návrh zákona z dílny ministerstva kultury vyjadřuje nepochopení pojmu veřejnoprávnost,“ prohlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Jde podle ní o nepochopení civilizačního prostoru, ve kterém se Slováci po pádu totality rozhodli fungovat a jehož součástí jsou i silná a nezávislá veřejnoprávní média, jak dodala.
„Neexistuje žádný reálný důvod na zrušení RTVS kromě jediného, a to je snaha o její politické ovládnutí, a s tím nemohu souhlasit,“ zdůraznila.
Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová návrh obhajuje. Chystané změny ve fungování veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska jsou podle ní potřeba, protože stanice cenzuruje názory. „Není absolutně v pořádku, že ve veřejnoprávním médiu se cenzurují jisté názory,“ řekla ve středu na tiskové konferenci s tím, že cílem zákona o RTVS je především posílit její veřejnoprávní charakter a zajistit dodržování plurality. Tvrzení ministryně o cenzuře, o tom, že není objektivní, nebo o tom, že nedodržuje princip veřejnoprávnosti, samotná RTVS popírá.
Šimkovičová kritizovala také práci slovenských novinářů a tvrdila, že lidé stále více spoléhají na alternativní média, protože v těch z hlavního proudu se obyvatelé dozvědí informace jen „jediného spektra a jedné jediné pravdy“.
S tím, že návrh nového zákona o RTVS může vést ke konci nezávislého zpravodajství veřejnoprávních médií na Slovensku, souhlasí i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Evropská komise podle ní vývoj v zemi detailně sleduje a ona sama by se s Martinou Šimkovičovou ráda sešla. Možný postih pro Slovensko ze strany Evropské unie zatím Jourová nechce předjímat. „Ten proces je na začátku, jak jsem pochopila… ale vidím tam velké nebezpečí, že jak ta programová rada, tak i rada televize a rozhlasu budou vyloženě pod kontrolou, já to řeknu natvrdo, stranických orgánů vlády. Tak to nemá být,“ řekla a dodala, že europoslanci tento týden schválili nový akt o svobodě médií, který zdůrazňuje, že veřejnoprávní média musí zůstat veřejnoprávní.