Iljič Ramirez Sánchez alias Carlos či Šakal je od začátku sedmdesátých let zodpovědný za desítky lidských životů. Stal se námětem řady knih a filmů (včetně slavného Forsythova románu Den pro Šakala). V nakladatelství Academia nyní vychází dvousvazkový soubor dokumentů nazvaný Ruce světové revoluce s podtitulem Carlos, mezinárodní terorismus a státní bezpečnost, 1976–1989. Mapuje Carlosovo působení na československém území. Autorem knihy je historik Pavel Žáček, zároveň předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny (ODS).
Kdy a kolikrát navštívil terorista Carlos Československo?
Iljič Ramirez Sánchez alias Carlos strávil v komunistickém Československu dohromady více než 85 dnů, přesněji to bohužel nevíme. Převážně přitom přebýval v pražských hotelech. V posledním čtvrtletí roku 1978, kdy tu byl poprvé, šlo o celý měsíc. V průběhu roku 1979 u nás strávil minimálně 51 dní. V roce 1980 pět až šest dní, včetně průjezdu vlakem z východního Německa do Maďarska a přeletu do Bagdádu, a poslední návštěva v červnu 1986 trvala pouhé tři dny.
Věděl Husákův režim o jeho pobytech?
Jako fatální bezpečnostní problém se pokaždé ukázal fakt, že nikdy nepřijel pod svým pravým jménem. Nejprve dorazil jako jihojemenský turista Al Bakri Mohsen Kassem, posléze diplomat Adil Fawaz, pak irácký turista Ahmed Adil, syrský diplomat Michel Khouri a nakonec jako syrský turista Walid Wattar. Pro Státní bezpečnost nebylo jednoduché se o jeho příjezdech dozvědět. Systém pasové kontroly byl nastaven tak špatně, že ho mnohdy zaznamenala až arabská či hotelová agentura kontrarozvědné II. správy, která ho byla schopna vizuálně identifikovat. V několika případech nahlásili agenti Carlosův pobyt dokonce až po jeho odjezdu.
Carlos u kina Kotva v Revoluční ulici na cestě z pobočky ČSA, 9. února 1979.
Carlos tedy používal i diplomatické krytí včetně diplomatického pasu?
Ano, a v takovém případě nebyly československé orgány schopné cokoli podniknout, i když třeba dostaly echo o jeho příletu od východoněmecké Stasi, maďarské či bulharské Státní bezpečnosti. Vedení ministerstva vnitra ČSSR a Státní bezpečnosti…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.