
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Dlouhodobě se řeší trvalé osídlení Měsíce. Aby to bylo možné, je potřeba vyřešit zásadní problém, kterým je čas. Na Měsíci totiž neplyne stejně rychle jako na Zemi. Vědci z NASA tedy pracují na vytvoření nového časového rámce, podle kterého by se mohli orientovat.
NASA a její mezinárodní partneři se v souvislosti s osídlením Měsíce snaží vyřešit problém s časem, přičemž se vědci nesnaží pouze vytvořit nové „časové pásmo“, ale zcela nový systém nebo metodu sledování a měření času na Měsíci, které by odpovídaly skutečnosti, že tam sekundy ubíhají rychleji. Uvedla to Cheryl Gramlingová, letecká inženýrka z Goddard Space Flight Center NASA v Marylandu.
Na měsíčním povrchu je totiž byl jeden pozemský den zhruba o 56 mikrosekund kratší než na naší domovské planetě. A vědci zdůrazňují, že i takové nepatrné číslo může vést v průběhu času k významným nesrovnalostem.
Nedávná zpráva z Bílého domu zároveň pověřuje NASA, aby do 31. prosince zhodnotila své postupy, jak by nový systém měření času na Měsíci mohl fungovat, a označila to za základ pro obnovení úsilí USA o průzkum měsíčního povrchu. Memorandum také požaduje, aby NASA systém zavedla do konce roku 2026, tedy ve stejném roce, kdy se po 50 letech vesmírná agentura chystá vrátit astronauty na Měsíc.
V nadcházejících měsících by tedy mohlo dojít ke klíčovým zjištěním, jak přesně udržovat lunární čas, a k dosažení dohody o stanovení měření času na Měsíci. „Takový rámec bude zásadní pro lidi, kteří našeho nejbližšího nebeského souseda navštíví,“ podotkla Gramlingová s tím, že astronauti se například chystají detailněji prozkoumat povrch.
Výchozím bodem pro vznik nového časového systému jsou atomové hodiny nacházející se na palubách GPS satelitů, které obíhají Zemi. „Můžeme je snadno porovnat s hodinami na zemi,“ vysvětlil Bijunath Patla, teoretický fyzik z amerického Národního institutu standardů a technologie, a dodal, že vědci našli způsob, jak jemně zpomalit hodiny GPS, aby byly více v souladu s hodinami na Zemi.
U Měsíce se ale pravděpodobně hodiny nebudou snažit zpomalit. Doufají, že přesně změří lunární čas takový, jaký je, a zároveň zajistí, že jej bude možné vztáhnout k času na Zemi, dodal Patla.
Vědci zdůraznili, že je na Měsíc potřeba dostat hodiny. Zatím ale nevědí, jakým způsobem to bude provedeno ani o jaký typ časoměřiče půjde, přičemž uvádí, že půjde pravděpodobně o kombinaci několika druhů. Hodiny různých typů by mohly být umístěny uvnitř satelitů, které obíhají kolem Měsíce, nebo na přesných místech na měsíčním povrchu, která astronauti jednoho dne navštíví.