Situace byla kritická, ale zlepšuje se. Nasadili jsme zálohy a zmařili plány nepřítele. Musíme se chopit iniciativy a podniknout protiútok, vyzval ukrajinské jednotky vrchní velitel Oleksandr Syrskyj. Konstatoval, že neustálé setrvávání v obraně k vítězství nikdy nepovede.
Velitel ukrajinských sil Oleksandr Syrskyj vyzval ukrajinské vojáky, aby se chopili iniciativy a přešli do protiútoku. Informoval o tom důstojník ukrajinské armády a vojenský komentátor Kyrylo Sazonov na sociální síti Telegram.
Sazonov se zúčastnil setkání se Syrským ve společnosti dalších ukrajinských vojenských komentátorů. Konstatoval, že situace v Doněcké oblasti nadále zůstává složitá, není však již tak kritická jako před týdnem, kdy se jednotky stahovaly, opouštěly své pozice a neměl je kdo krýt. „Byla to skutečně krizová situace. Ale problém byl vyřešen, zálohy byly nasazeny a plány nepřítele byly zmařeny,“ uvedl.
Syrskyj podle něj zastává postoje, že Ukrajinci musí Rusy zastavit. To však nebude možné, pokud jeho armáda bude nadále setrvávat v obraně. Jednotky mají podle něj využít situace ve chvíli, kdy ruské ztráty během ofenzivy překonaly veškerá očekávání, což vychýlilo poměr sil navzdory nadále probíhajícímu ruskému náboru nových vojáků.
Nemůžeme se jen bránit
„Musíme se chopit iniciativy a podniknout protiútok. Musíme a chopíme. Uvidíte, kde a kdo,“ tlumočil rozhodnutí Syrského bloger s tím, že úspěch ukrajinským ozbrojeným silám vždy přineslo obklíčení nepřítele, útok na boky a přerušení logistických tras. „Osvobození Charkovské oblasti a osvobození Chersonu se řídilo touto logikou,“ připomíná.
Ukrajinci víceméně setrvávají v defenzivě od loňského podzimu, kdy se jim nepodařilo dosáhnout svých cílů v rámci letní protiofenzivy v Záporožské a v Doněcké oblasti. Na přelomu roku navíc americký Kongres zablokoval na mnoho měsíců dodávky munice a další pomoci, což jim do značné míře znemožňovalo udržet obranné linie proti výrazně početnějším a lépe zásobeným ruským jednotkám.
V současné době ruská armáda postupuje především v Doněcké oblasti, a to místy i vyšší rychlostí než jeden kilometr denně. Její jednotky se nacházejí pouze několik kilometrů od klíčového logistického střediska oblasti Pokrovsku a silně se prosazují u Kurachove.
Zároveň zachovávají setrvalý tlak v dalších částech fronty, jako je Toreck, Časiv Jar či Kupjansk, a podle některých zdrojů připravují pro útok na záporožské frontě jednotky o síle přesahující sto tisíc vojáků.
Ukrajinci nadále drží předmostí v Kurské oblasti v Rusku a dosud čelí mohutným ruským snahám o jejich vytlačení. Nedávno rovněž získal svolení západních spojenců k útokům raketami na cíle v ruském vnitrozemí.
Na to, jak vypadá zásah ATACMS z pozice člověka v jeho bezprostřední blízkosti, se můžete podívat zde.