Skupina delegátů z několika krajů dnes opustila sněm Bloku proti islámu (BPI). Stěžuje si na „bolševické praktiky“ a manipulace při vpouštění na sněm. BPI má hlasovat o pokračování Martina Konvičky v pozici předsedy a probrat nedávné vypovězení smlouvy o spolupráci se stranou Úsvit – Národní koalice. Členové skupiny, která jednání opustila, ale chtějí pokračovat ve spolupráci s Úsvitem. Konvička dnes podle nich plánuje rozpuštění BPI a založení nového subjektu, kterému by nehrozily případné smluvní pokuty ze strany Úsvitu. Mluvčí BPI označil delagáty, kteří odešli, za pučisty, sněm podle něj pokračuje.
Nevpuštění delegáti a schůze jak ze 70.let
„Už u prezence nevpustili některé delegáty, svévolně vyměnili delegáty za náhradníky. Včera v 18 hodin nepřipustili na sněm delegáty z Libereckého kraje, potkával jsem lidi, které jsem neviděl už léta,“ řekl ČTK k rozhodnutí skupiny místopředseda pražské divize BPI Radek Nováček. Sjezd podle něj připomínal „bolševické schůze ze začátku 70. let“.
Letos v březnu napsal deník Právo, že Úsvit si smluvně pojistil účast Konvičky a BPI na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb. V případě odstoupení měla BPI hrozit smluvní pokuta až 60 milionů korun. Podle informací ČTK tato částka vycházela z předpokládaných nákladů na volby v tomto a příštím roce, reálná sankce je proto nižší a odpovídá jen už vynaloženým nákladům.
Úsvit si podle delegátů, kteří sněm opustili, nárokuje 9,5 milionu korun. BPI je má uhradit do 30 dnů. Konvička a Hampl jsou si podle těchto delegátů vědomi toho, že částku budou muset Úsvitu zaplatit. Uvažují i o rozpuštění BPI a převedení jeho prostředků na nový spolek, aby se placení vyhnuli, uvedli tito delegáti. Ze stejných důvodů se má podle nich dnes odehrát i vyloučení Konvičky, možná se to prý už stalo. „Já bych to zatím nekomentoval,“ řekl ČTK mluvčí BPI Miroslav Adamec. Konvičkovo vyjádření ČTK zjišťuje.
Možné ovlivnění volby předsedy
Konvička měl podle plánů na dnešním v Praze obhajovat svůj post poté, co koncem dubna vypověděl smlouvu se stranou Úsvit – Národní koalice (ÚNK). Krok sice začátkem května potvrdila akční rada, ale BPI se kvůli tomu rozštěpil. „Nebylo žádné tajemství, že v Bloku jsou dva různé názorové proudy,“ uvedl Nováček. Podle prohlášení odcházejících delegátů BPI zničili podvodníci a lobbisté. „Je po bloku,“ řekla ČTK předsedkyně pražské divize BPI Jana Borkovcová.
Výběr delegátů dnes směřoval k tomu, aby Konvička a místopředseda Petr Hampl obhájili svoje rozhodnutí a nechali schválit nové stanovy, míní Nováček. Ty jsou však podle něj v rozporu s občanským zákoníkem i ústavou. Odešlo podle něj tolik delegátů, že sněm už není schopný se usnášet. „Předpokládáme, že vymyslí nějaké náhradníky, kteří budou na jejich straně,“ dodal Nováček. Skupina chce spolupracovat s Úsvitem v rámci uskupení Blok proti islamizaci. Podle mluvčího BPI Miroslava Adamce je ale sněm usnášeníschopný.