Dnes začala chystaná třídenní stávka dvou menších odborových organizací České pošty. Zapojit se má devět tisíc zaměstnanců národního podniku, tedy zhruba třetina. Vadí jim pracovní podmínky. Stávkovat budou snížením tempa práce na jednotlivých pracovištích. Odbory se tak rozhodly poté, co ztroskotala jednání o zřízení odborné pracovní skupiny s generálním ředitelem Romanem Knapem.
„Odborové organizace SOS-21 a NOS ČP se nebudou spolupodílet na nefunkční pracovní skupině, která nehodlá konstruktivně řešit problémy zaměstnanců na České poště,“ oznámil už v pondělí předseda Nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty Filip Janovský.
Stávka bude probíhat od středy 29. září do pátku 1. října. „Bude mít formu pasivní rezistence (snižování tempa práce), se striktním dodržováním technologických postupů vydaných zaměstnavatelem a se striktním dodržováním BOZP na všech pracovištích České pošty,“ popsal Jankovský.
„Během této třídenní stávky budou všichni účastníci stávky zaznamenávat veškeré pochybení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zhoršující se pracovní podmínky zaměstnanců,“ prozradil šéf odborů s tím, že výstupy a zjištění budou zaslány odborovým organizacím a ty je postoupí orgánům státní správy.
Odboráři navíc zorganizují ve středu od devatenácti hodin poklidnou demonstraci s názvem „Posviťme si na Českou poštu“, kde organizátoři za každého účastníka stávky zapálí jednu svíčku. „Poklidná demonstrace se bude konat na národním památníku Vítkov na veřejném prostranství před sochou Jana Žižky,“ doplnil Jankovský.
Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka se stávka provozu nijak nedotkne. „Pobočky jsou dnes otevřeny podle běžné otevírací doby. Práce při třídění a doručování zásilek také běží jako obvykle,“ sdělil.
Zástupci dvou odborových organizací podle Vitíka ani přes několik výzev České pošty nepředložili žádné seznamy stávkujících, ani neposkytli další jinou součinnost vzhledem k avizované stávce. „Žádnou stávku nevyvolali, zaměstnanci nastoupili do práce,“ doplnil mluvčí národního podniku.
Hamáček se kvůli poště pustil do Moravce
Kolem stávky na poště bylo v polovině měsíce dusno i v Otázkách Václava Moravce. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nebyla schopna vysvětlit, proč chodí na kontroly do soukromých firem, zatímco zaměstnanci ve státní České poště vyhlásili stávku.
„My jsme tento týden zahájili druhou vlnu kontrol, takže prosím nepředjímejme. Vyčkejte, co se bude dít,“ bránila se Maláčová. Argumentovat, proč se stát nezajímá především o podmínky zaměstnanců ve svých firmách, ovšem nedokázala. „Intenzivně to řeším, ale nebudu vysvětlovat, co se chystá,“ mlžila ministryně.
Česká pošta patří do gesce ministerstva vnitra, kterému vládne právě šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. Ten se okamžitě po skončení diskusního pořadu vyjádřil na twitteru. „Na poště není vyhlášená stávková pohotovost, pan Moravec vychází z informací pár zaměstnanců, kteří zneužívají status odborové organizace pro soukromé cíle. V České poště nikdo netoleruje porušování zákoníku práce. Mrzí mě, jak pořad veřejnoprávní ČT neověřuje své informace,“ oznámil Hamáček.
Proč ale ministryně Maláčová na údajné nepravdivé tvrzení Václava Moravce o stávkové pohotovosti přímo ve vysílání nijak nereagovala, zůstává otázkou. Na slova Hamáčka tehdy reagoval například poslanec a ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček. „Takže když Maláčová se Stropnickým vyrazí na předvolební kontroly, shledají skoro všude masivní porušování zákoníku práce. Když se ozvou zaměstnanci České pošty kvůli porušování zákoníku práce, je to pár křiklounů zneužívajících odborovou organizaci,“ komentoval.
Takže když Maláčová se Stropnickým vyrazí na předvolební kontroly, shledají skoro všude masivní porušování zákoníku práce.
Když se ozvou zaměstnanci České pošty kvůli porušování zákoníku práce, je to pár křiklounů zneužívajících odborovou organizaci.
Hlásím, že rozumím!
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) September 12, 2021
Vedení státního podniku se snažilo celou situaci zvrátit, a proto s nespokojenými odboráři vytvořilo pracovní skupinu, která má řešit právě pracovní podmínky na poštách a přetěžování zaměstnanců. Na České poště je deset odborových organizaci. Centrály NOS a SOS-21, které stávku vyhlásily, patří k těm menším.