Bývalý člen Putinovy armády, kterému se podařilo dostat z fronty a utéct až do Španělska, se rozhovořil o tom, jak kruté metody využívají ruští důstojníci či proč vojáci provádějí zvěrstva, jaká se odehrála například v Buči.
Nikita Čibrin zažil na Ukrajině ty nejhorší válečné zločiny, které zde ruská armáda páchá. Když už nehodlal poslouchat zvrácené rozkazy velících důstojníků, rozhodl se dezertovat. Nyní podle britských médií čeká ve Španělsku, zda dostane politický azyl.
Sedmadvacetiletý voják údajně sloužil pod obávaným velitelem Azatbekem Omurbekovem. Právě jeho jednotka, konkrétně 64. samostatná motostřelecká brigáda, je obviňována ze sexuálních zločinů či masakru v Buči. Jak Čibrin popisuje, i on sám byl svědkem znásilnění matky a dcery čtyřmi ruskými vojáky.
Omurbekov byl zřejmě za skvělou službu Putinem povýšen z podplukovníka na plukovníka. V armádě dostal přezdívku „řezník z Buči“. „Zešíleli,“ říká o vojácích pod vedením krutého velitele Čibrin. „Říkali: ‚Máme sílu, máme tanky, máme bojová vozidla pěchoty, zbraně ‘, a tak dále,“ dodává. Objevil se u nich prý „Rambo syndrom“.
Bývalý ruský voják také uvedl, že podle něj za chování Putinových vojáků mohou i špatné zacházení a šikana. „Lidé dlouho nebyli v normálním světě,“ omlouvá Čibrin své kolegy. „Ukrajinská armáda ukázala záběry z jednoho ze svých zákopů, kde bylo vše upravené pro lidi. Přístřeší, ochrana před deštěm, normální postele a elektřina. Ukrajina se ke svým vojákům chová mnohem lépe,“ dodal.
Útěk z války
Nikita Čibrin tvrdí, že jako voják 64. motostřelecké brigády strávil více než čtyři měsíce na Ukrajině, ale že za celou dobu ani jednou nevystřelil. Je ochoten vypovídat u mezinárodního soudu o tom, co na Ukrajině zažil, viděl a slyšel. „Nemám co skrývat,“ řekl Čibrin britskému listu The Guardian, který o vojákově případu informoval. „Je to zločinná válka, kterou Rusko rozpoutalo. Chci udělat vše, co je v mých silách, abych ji zastavil,“ řekl Čibrin.
Z jednotky dezertoval v červnu. Rodák z Jakutska na Sibiři tvrdí, že hned 24. února, kdy ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vpadla na Ukrajinu, řekl svým nadřízeným, že je proti válce, a tak ho odeslali na podřadné práce do týlu a vyhrožovali vězením. Dříve sloužil jako mechanik. K armádě se dal loni v létě kvůli finančním potížím, ale neměl ponětí, že ho pošlou do války. Na Ukrajinu se dostal hned na začátku invaze, kdy jeho jednotka vyrazila z Běloruska.
Jeho jednotka se rozmístila ve vsi Lypivka, ležící asi 45 kilometrů od Kyjeva a nedaleko od města Buča. Voják tvrdí, že nebyl svědkem zabíjení civilistů, ale o vraždách a znásilňování se mluvilo ustavičně a vykrádání ukrajinských domů bývalo u jeho jednotky běžnou záležitostí. „Kradli vše, co mohli: pračky, elektroniku, všechno,“ řekl.
Čibrin tvrdí, že se mu podařilo utéci od jednotky 16. června, kdy se schoval v nákladním autě, které jelo pro zásoby do Ruska. Tam kontaktoval ochránce lidských práv, kteří mu pomohli opustit zemi. Tuto verzi britskému deníku potvrdil zakladatel spolku Gulagu.net Vladimir Osečkin.