Ruský list Novaja gazeta, jehož šéfredaktor Dmitrij Muratov byl oceněn Nobelovou cenou míru, v pondělí oznámil, že po další úřední výstraze přerušuje svou práci, a to až do ukončení „speciální operace“ na Ukrajině. Tímto souslovím Rusko oficiálně označuje válku, kterou rozpoutalo proti Ukrajině 24. února. Muratov se v neděli osobně nezúčastnil rozhovoru, který ruským novinářům poskytl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, nicméně zaslal otázky, které zazněly v záznamu interview.
„Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru (dozorového úřadu). Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře do ukončení ‚speciální operace‘ na území Ukrajiny,“ uvedla redakce na svém webu.
List Novaja gazeta výslovně neschvaloval válku tak, jak to dělají ruská státní média. Informoval o represích vůči protestujícím proti agresi na Ukrajině i o utrpení civilistů. Principiální stanoviska vůči vládě Vladimira Putina v poslední době již nepublikoval.
Minoritními vlastníky novin jsou oligarcha, pracovník KGB a bývalý poslanec Dumy za koalici Spravedlivé Rusko Alexandr Lebeděv a poslední generální tajemník KSSS Michail Gorbačov.
V redakci působila od roku 1999 novinářka Anna Politkovská, která byla zavražděna 7. října 2006, v den narozenin Vladimira Putina. Již o dva roky dříve k jejímu zavraždění vyzýval čečenský vůdce Ramzam Kadyrov, který v současnosti pomáhá Rusku při invazi na Ukrajinu. Bývalý ruský agent FSB Alexandr Litviněnko tvrdil, že za vraždou stál přímo Putin. Zavražděni byli ale i další redaktoři či spolupracovníci – Anastasia Baburová, Natalja Estěmirovová, Igor Domnikov, Stas Markelov nebo Jurij Ščekočichin.
Novaja gazeta vznikla tak, že skupina 46 redaktorů v roce 1993 odešla z deníku Komsomolskaja pravda. Kromě webu byly v nákladu asi 200 tisíc výtisků vydávány tištěné noviny v deseti velkých ruských městech.