
Lenka Bradáčová FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Překotné jmenování Lenky Bradáčové nejvyšší státní zástupkyní vzbudilo velmi protichůdné reakce. Zatímco například iRozhlas uvítal rozhodnutí vlády titulkem o úspěšné „lovkyni mafiánů“, politický komentátor Petros Michopulos si myslí, že je Bradáčová natolik rozporuplnou a ambiciózní osobou, že její jmenování bylo naprostým selháním premiéra Petra Fialy i ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
Sedmiletý mandát Lenky Bradáčové, která usedne v čele Nejvyššího státního zastupitelství od 1. dubna, schválila vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) jednomyslně a velmi rychle. Její jmenování však vzbudilo rozdílné reakce. Některým komentátorům například vadí, že celá věc proběhla bez jakéhokoliv zdůvodnění a také bez veřejné diskuze.
Zcela chybí koncepce
„Igor Stříž odstoupil ani ne v polovině svého mandátu. Kolem jmenování Lenky Bradáčové neproběhla žádná veřejná diskuze, ani žádné zdůvodnění. Bylo to na nátlak nějaké mafie či některých politiků? Je zajímavé, že se nikdo z ODS nezvedl a neřekl, že ta vláda není jenom Blažka… Koaliční strany se tváří, že se to nestalo, přitom si pamatuju doby, kdy se kvůli této instituci dělaly demonstrace,“ sdělil v podcastu Kecy a politika moderátor a politický komentátor Petros Michopulos.
Dále pak doplnil, že dle jeho názoru Bradáčová nemá velkou podporu mezi voliči ODS, ani mezi zástupci vlastní instituce. „Hned první den poté, co ji vláda jmenovala, tak řekla, že uřízne jednu vrstvu státního zastupitelství… Paní Bradáčová tady ale není od toho, aby říkala, jakým způsobem má být strukturováno státní zastupitelství. O tom rozhodují politici,“ zdůraznil Michopulos.
Upozornil také na to, že Lenka Bradáčová přiznala, že zatím neví, která úroveň státního zastupitelství by se měla zrušit. „Kdyby to bylo koncepční řešení, tak by řekla, kterou úroveň chce zrušit a proč. Ne, ona chce zrušit nějakou úroveň a je jí jedno jakou. To znamená, že jediným důvodem, proč to dělá, je, aby udělala čistku, zamíchala těmi lidmi v té struktuře a rok poté, co se to stane, znovu probublají její kamarádi do té struktury. Ona to pak odůvodní tím, že dělá reformu struktury státního zastupitelství,“ myslí si.
Bradáčová je předzvěstí konce Fialovy vlády, míní Pečinka
Publicista a spisovatel Bohumil Pečinka pak poznamenal, že z ODS nezná nikoho, kdo by s jmenováním Lenky Bradáčové souhlasil, a její budoucí angažmá na pozici nejvyšší státní zástupkyně prý považuje za praktický konec Fialovy vlády.
„Od doby, co se stala vrchní státní zástupkyní, začala psát nový zákon o státním zastupitelství, který chtěl nově definovat jeho postavení v ústavě. Čili už nešlo jenom o prostou změnu zákona. Proč má tu šílenou ambici psát zákony,“ podivoval se Pečinka.
„Nemělo by se jí říkat Cattani v sukních, ale spíš Pinochet v sukních,“ reagoval Michopulos.
Jako problematickou vidí Lenku Bradáčovou v čele soustavy státního zastupitelství také novinář a politolog Petr Dimun. „Tím hlavním důvodem je, že Bradáčová je kariéristka, která s funkcí státního zástupce primárně spojuje moc, nikoliv odpovědnost. Vždy chtěla mít vliv, který si setrvale udržuje za pomoci politických kontaktů a spřízněných novinářů, které využívá pro vedení veřejné žaloby v doslovném slova smyslu,“ sdělil na webu INFO.cz.
Zdůraznil také, že měla proběhnout věcná debata o dalších relevantních kandidátech. Mezi takové řadí například zástupce evropského veřejného žalobce Petra Klementa. „Je to špičkový odborník se znalostí jak vnitřní struktury českého státního zastupitelství a problémů českého trestního řízení, tak samozřejmě s nepopiratelným přehledem, co se týče evropské trestní politiky. Myslím si, že toto jméno mělo být ve hře. To, že nebylo zvažováno, to nechť si posoudí politici v další debatě a diskusi,“ myslí si.
Pozoruhodný poznatek učinila ohledně povýšení Lenky Bradáčové šéfredaktorka serveru Česká justice, která v rozhovoru pro ČT 24 sdělila, že Lenka Bradáčová má v prostředí justice mnoho kritiků, ale ti nikdy nevystoupí veřejně. Z vystoupení Pasekové vyplynulo, že Bradáčová má v prostředí justice i politiky tak silné postavení a vliv, že je prakticky nekritizovatelná.
Volbu Bradáčové naopak obhajuje advokát a bývalý novinář Tomáš Nahodil. „Když se hovořilo o novém nejvyšším státním zástupci nebo nové nejvyšší státní zástupkyni, nevybavil jsem si žádné jiné jméno, které by to mohlo být. Žádné takové ve veřejném prostoru nebylo… Myslím si, že kdo aspiruje na nejvyšší post, má být také vidět. A to nejenom, pokud jde o státní zastupitelství, ale stejně tak pokud jde o justici anebo třeba o byznys,“ zdůvodnil svoje stanovisko v rozhovoru pro iRozhlas.cz.