Dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek, který strávil 14,5 měsíce v súdánských věznicích, předpokládá, že se i po této trpké zkušenosti do Afriky vrátí. Jeho další cesta by mohla vést do Nigérie, kde jsou každý den pronásledováni, mučeni a zabíjeni křesťané. Jašek to řekl ČTK při dnešním setkání se členy církve bratrské v kladenském Domě techniky.
„Do Afriky určitě jezdit budu, protože ji mám na starosti pro tu naši organizaci. A z toho důvodu to je víceméně otázka času, kdy se tam vrátím. Budu mít teď nějakou dobu na takovou delší dovolenou na rekonvalescenci, ale budu už v kontaktu se svými spolupracovníky a těším se zase na tu práci,“ uvedl Jašek, který se před několika dny vrátil do vlasti v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
Súdánské úřady Jaška vinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Soud mu vyměřil dvě desítky let ve vězení, nakonec mu ale údajně udělil milost súdánský prezident a nařídil jeho propuštění. Misionář tomu však příliš nevěří. „Já osobně pochybuji, zda prezident vůbec něco podepisoval,“ uvedl Jašek s poukazem na to, že v Súdánu se vše odehrává pod taktovkou tajné služby.
Podle misionáře je v Africe nyní nejhorší situace na severu Nigérie, kde jsou křesťané každý den pronásledováni, mučeni, zabíjeni a vyháněni ze svých domovů. „Tam určitě bude mířit moje první cesta,“ předpokládá. Na dotaz, zda by se po poslední zkušenosti vrátil i do Súdánu, uvedl, že pokud by to bylo možné a nutné, tak určitě ano. „Ale vzhledem k tomu, že jsem byl ze země vyhoštěn – aspoň tak mi to bylo prezentováno, tak pochybuji, že bych dostal opět vízum,“ podotkl. Za nereálné by to považoval i za současné vlády prezidenta Umara Bašíra.
Jašek v súdánských vězeních zažil i bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Celkem prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele.