To, co už opakovaně zaznívá z úst mnoha českých dobrovolníků, konečně uznala také oficiální místa. Jak včera uvedla Česká televize, evropská agentura Frontex, která střeží hranice EU, počítala některé uprchlíky přicházející do Evropy vícekrát, a nerozlišovala tak ty, kteří se o překročení hranic pokusili opakovaně v různých zemích. Počet běženců, kteří přišli do států Evropské unie, je tedy bezpochyby výrazně nižší, než tato oficiální agentura deklarovala.
„O přechod hranice se někteří uprchlíci snažili několikrát na různých místech. To znamená, že hodně lidí, kteří byli započítaní při vstupu do Řecka, započítali znovu při překročení hranice Maďarska nebo Chorvatska,“ uvedla agentura Frontex.
Přehodnocují se nyní také statistiky o národnostním složení běženců. Zatímco ještě před týdnem oficiální zdroje uváděly, že Syřanů je mezi nimi jen 20 % (i tak by to ale byla nejpočetnější národnostní skupina), dnes tato čísla opravují na 50 %. Původní výzkumy, jimiž se donedávna operovalo, byly totiž z června letošního roku. Od té doby se situace výrazně změnila.
„Zdá se, že práce Frontexu se statistikami není příliš dobrá. Je to fatální chyba i v tom smyslu, jak tato čísla působí na veřejné mínění. Skutečné číslo je pravděpodobně o třetinu až polovinu menší, než Frontex hlásil,“ uvedla ve vysílání ČT24 ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.
Vzhledem k tomu, že loni požádalo o azyl v EU 626 065 lidí, nebudou podle posledních dat letošní počty o mnoho vyšší. Nicméně, hysterie a strach jsou už vyvolány. A nejvíce v Česku, kam z kultivovaných vzdělaných Syřanů a nakonec ani z jiných národností mezi uprchlíky stejně nikdo nechce. V srpnu u nás požádali o azyl jeden Iráčan, jeden Afghánec a devět Syřanů. Zřejmě omylem. Přesto jsou Češi mediální masáží a nadhodnocenými a překroucenými daty tak dezorientovaní, že dokonce roste prodej zbraní i počet žadatelů o zbrojní průkazy. Možná bychom si mohli taky pořídit předsunuté vlnolamy nebo vulkanologickou observatoř. Co na tom, že moře ani aktivní sopky nemáme, to přece ještě není stoprocentní záruka, že nás nezasáhne tsunami nebo sopečná erupce. Není lepší, abychom na to byli pro jistotu připraveni?