Ze všech zemí evropské sedmadvacítky na tom loni byli Češi nejlépe, pokud šlo o ohrožení chudobou a sociálním vyloučením. Vyplývá to z dat Eurostatu. Češi vedou těsně o jedno procento, předběhli Slováky a třetí je Polsko. Nejhůře na tom byli Rumuni, Bulhaři a Řekové.
Rok 2022 se do historie zapsal především jako počátek plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, stoupaly ceny energií i potravin. Podle evropské agentury Eurostat si ale ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi v turbulentním období nejlépe poradily země střední Evropy. Přinejmenším pokud šlo o nebezpečí sociálního vyloučení občanů a o jejich pád do chudoby.
Jak evropská statistická agentura uvedla, v roce 2022 bylo v Evropě ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením plných 22 % populace, tedy 95,3 milionu lidí. Každý pátý člověk tedy žil v domácnosti ohrožené jedním z následujících tří rizikových faktorů. Hrozila mu chudoba, vážná materiální či sociální deprivace anebo bydlel v domácnosti, jejíž členové nemohli sehnat plnohodnotné zaměstnání.
Z žebříčku, který Eurostat zveřejnil, vyplývá, že nejméně lidí ohrožených chudobou žilo v loňském roce v České republice (12 %). Na druhém místě stojí Slovensko (13 %) a trojici pomyslných vítězů uzavírá s mírným odstupem Polsko (16 %). Podstatně horší situace je ve Španělsku i Řecku, kde chudoba ohrožuje více než čtvrtinu lidí. Na samotném konci žebříčku stojí Bulhaři s 32 procenty a Rumuni (34 procent). V těchto zemích tak byl ohrožen chudobou každý třetí člověk.