Sněmovní mandátový a imunitní výbor nezahájil disciplinární řízení s předsedou opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem, který čelil dvojici podnětů místopředsedy dolní komory a KDU-ČSL Jana Bartoška. Podněty se týkaly Babišova jednání a výroků na plénu, výbor se k jeho postupům postavil kriticky. O usneseních z neveřejné schůze výboru novináře informovala jeho předsedkyně Helena Válková (ANO). Bartošek ČTK napsal, že s rozhodnutím výboru nesouhlasí, ale respektuje to.
„V obou případech můžu konstatovat, že jsme neshledali podmínky pro zahájení disciplinárního řízení,“ řekla Válková. Debata byla podle ní „temperamentní“, názory se podle ní různily.
Jeden z Bartoškových podnětů se týkal Babišova jednání při březnovém schvalování snížení červnové valorizace. Sněmovna tehdy na návrh koalice omezila po 83 hodinách od začátku schůze vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Krok vyvolal silný odpor opozice, když jednání řád uvádí, že řečníkům s přednostním právem se udělí slovo, kdykoli o to požádají. Babiš, jenž k řečníkům s právem přednostního vystoupení patří, tehdy dvakrát odmítl rozhodnutí koaliční většiny respektovat a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili další opoziční poslanci, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Spor tehdy vyřešilo až jednání členů širšího vedení dolní komory, po němž bylo omezení řečníků s právem přednostního vystoupení zrušeno. Podle Bartoška, který tehdy schůzi řídil, předseda ANO hrubě porušil jednací řád. Výbor se podle Válkové většinově shodl na závěru, že Babišovo jednání bylo vůči předsedajícímu schůze „zbytečně vyhrocené“.
Bartošek v reakci na verdikt výboru varoval před tím, že Babišovo narušení chodu jednání dolní komory může působit jako vzor do budoucna a ovlivnit kulturu fungování pléna. „A čeho se dočkáme příště? Přilepí se nám tu někdo k pultíku? Zákony a pravidla musí platit pro každého,“ uvedl.
Druhý podnět mířil na Babišovy výroky na plénu z počátku dubna, kdy předseda ANO podle Bartoška bez jakýchkoli důkazů tvrdil, že se strany KDU-ČSL a ČSSD v roce 2009 nelegálně obohatily na úkor České pošty. Babiš oponoval, že netvrdil, že se na úkor České pošty přímo obohatily KDU-ČSL a ČSSD, byly ale ve vládě při prodlužování spolupráce pošty a ČSOB. Imunitní výbor podle Válkové uvedl, že se Babiš „dopustil nepodložených výroků ve vztahu k hospodaření státního podniku Česká pošta v letech 2009 a 2010“. Výroky ale nezakládají důvod pro disciplinární řízení pro velký časový odstup.
Dnešní usnesení se podle Válkové nebudou líbit Babišovi ani Bartoškovi. Postupy výboru v tomto volebním období označila předsedkyně za velmi opatrné. Loni v říjnu výbor nezahájil řízení s lídrem SPD Tomiem Okamurou, který čelil podnětu za výroky vůči předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Letos v březnu výbor odložil podnět vůči ministryni obrany Janě Černochové (ODS).
V disciplinárním řízení může výbor uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu nebo omluvu. Pokud výbor takový verdikt vynese, poslanec se proti němu může odvolat k celé dolní komoře.