S pandemií covidu jsme se již určitým způsobem vyrovnali. Odborníci však varují před dalšími rizikovými viry, o jejich existenci informují v nové studii. Nebezpečí prý může pramenit zejména z těsného soužití lidí a zvířat v Číně.
Celkem 36 nových virů bylo objeveno u zvířat, mezi která patří například mývalové, norci a morčata. Ohniskem nebezpečí jsou podle vědců hlavně malé kožešinové farmy, kterých v Číně a jihovýchodní Asii neustále přibývá.
Výsledky studie zveřejněné v časopise Nature tak rozšiřují seznam zvířat, o nichž je známo, že jsou vnímaví k zoonotickým patogenům. Kromě nových druhů koronaviru prý mohou být přenašeči také ptačí chřipky a japonské encefalitidy.
„Kožešinové farmy představují mnohem bohatší zoonotický mix, než jsme si mysleli,“ řekl pro britský list Telegraph profesor Eddie Holmes, který je evolučním biologem a virologem z University of Sydney a na prezentované studii spolupracoval se svými čínskými kolegy.
Dále pak dodává, že podle studie jsou u zmíněných druhů zvířat zaznamenány viry, které mohou přeskakovat napříč jednotlivými druhy, což představuje velký problém. „Myslím, že kvůli obchodu s kožešinami se vystavujeme virům, které pocházejí od volně žijících živočichů, což je zřejmě cesta pro další pandemii,“ upozorňuje.
Výzkum zahrnuje vzorky 461 zvířat z kožešinových farem, a to většinou ze severovýchodní Číny. Vědci identifikovali 125 různých druhů virů, včetně 36 patogenů. U 39 z nich prý existuje velké riziko přenosu na člověka.
Vir HKU5 je pro vědce červená vlajka
Nebezpečným faktorem je údajně těsné soužití lidí a zvířat v čínských domácích chovech. Vědce nyní nejvíce znepokojuje nález viru HKU5, jenž byl objeven v plicích a střevech norků.
„Otázkou vždy je, zdali dokážeme zjistit, jakých druhů virů bychom se měli nejvíce obávat a které se s největší pravděpodobností objeví u lidí. Pokud jsou viry schopny zvládat velké evoluční vzdálenosti, naznačuje to, že se mohou replikovat v různých typech buněk. To je riziko. Vir HKU5 musí okamžitě přejít na seznam sledovaných. Je to pro nás absolutní červená vlajka,“ zdůraznil Holmes.
Konkrétně norci způsobili v roce 2020 velký rozruch v Dánsku, jelikož se nakazili covidem, který v jejich tělech následně zmutoval, což mohlo ohrozit společnost. Nakonec došlo k preventivní likvidaci zhruba 17 milionů těchto zvířat. Značný neklid pak norci vyvolali také v roce 2022 ve Španělsku, kdy byla na tamní norkové farmě hlášena ptačí chřipka.