Následky války na Ukrajině pociťují lidé po celém světě. OSN již po několikáté varovala před celosvětovou potravinovou krizí, téměř 45 milionů lidí se ocitlo na pokraji hladomoru. Na dramatickou situaci zareagovala i Světová banka, která se pokusí zmírnit dopady války. Potraviny se ovšem i nadále budou zdražovat.
Světová banka na webu World Bank představila opatření, která plánuje přijmout v reakci na probíhající krizi v oblasti potravinové bezpečnosti. Prvotně poskytne až 30 miliard dolarů na stávající a nové projekty v oblastech, jako jsou zemědělství, výživa, sociální ochrana, voda a zavlažování.
„Toto financování bude zahrnovat úsilí o podporu produkce potravin a hnojiv, posílení potravinových systémů, usnadnění většího obchodu a o podporu zranitelných domácností a výrobců,“ stojí v prohlášení banky.
„Země by měly vyvinout společné úsilí, aby zvýšily dodávky energie a hnojiv, a tak pomohly zemědělcům zvýšit výsadbu a výnosy plodin,“ uvedl prezident Světové banky David Malpass. Situace je už nyní kritická. Více než 45 milionů lidí je totiž na pokraji hladomoru. Mezi postižené země patří podle deníku The Mirror například Jižní Súdán, Jemen, Sýrie a severní části Etiopie.
Podle generálního tajemníka OSN je ovšem východisko ve společném jednání. „Pokud však tento problém nevyřešíme dnes, hrozí nám v příštích měsících celosvětový nedostatek potravin,“ řekl Antonio Guterres.
Právě tento nedostatek má způsobit velké zdražování některých výrobků. Ukrajina a Rusko se totiž podílí na zhruba 80 procentech světového vývozu slunečnicového oleje. V době válečného konfliktu se však export této komodity téměř zastavil. Konkrétně pouhých pět procent produkce se stále daří vyvážet.
To razantně ovlivnilo cenu slunečnicového oleje, která se zvedla zhruba o třetinu. Některé německé restaurace podle britského deníku dokonce přestaly podávat hranolky, protože olej na jejich smažení je příliš drahý nebo se špatně shání.
Rychle podle předpovědi odborníků zdraží i zboží, u jehož výroby se používají obiloviny, jako je kukuřice a pšenice. Týká se to chleba, sušenek, pizzy, těstovin a mnoha dalších potravin. Moskva nyní podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové zkrátka vede „obilnou válku“, která rozdmýchává celosvětovou potravinovou krizi.