Předvolební průzkumy jsou k České straně sociálně demokratické nemilosrdné. Podle většiny z nich by se nejstarší demokratická strana u nás nedostala do sněmovny a zakončila by tak svůj pád, který trvá od doby, kdy se ČSSD dala dohromady s hnutím ANO. Předseda partaje Jan Hamáček sice věří v „úspěch“ a o účasti v dolní komoře parlamentu nemá pochyb, ale zároveň již oznámil, co se bude dít, pokud jeho strana propadne.
Nepříznivý trend v podpoře sociálních demokratů sice Hamáček vnímá, ale jak se zdá z jeho slov pro Aktuálně.cz, moc si ho nepřipouští. Stejně jako třeba jeho současná nejvěrnější spolupracovnice Jana Maláčová totiž věří, že volební program ČSSD je tak skvělý, že s ním nehrozí neúspěch. Vypadá to, jakoby se šéf levicové strany se svými stranickými kolegy uzavřel v jakési bublině a v ní si dokola opakovali, že ještě není tak zle.
„Cítím, že nálada v ČSSD je bojovná, do voleb jdeme se vztyčenou hlavou. Věřím, že dosáhneme minimálně takový výsledek jako při posledních volbách,“ doufá Hamáček. Zatím to však vypadá spíš jako zbožné přání, protože sedm procent, které socialisté získali před čtyřmi lety, je dnes hodně vzdáleno. Přesto v ČSSD neberou alarmující předvolební průzkumy moc vážně a místo snahy něco změnit se utvrzují v tom, že pokračování ve starých kolejích je nejlepší možná cesta.
Odlišný názor postupně odnesl exministr Tomáš Petříček i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Oba mohli být impulsem pro voliče, že skutečně nastává změna k lepšímu, ale současné vedení si nic takového nepřeje, proto ani jednoho z těchto dvou politiků na kandidátce nenajdeme. Není divu, Petříček prozradil, jak se ve straně kupčí s hlasy, a Netolický zase řekl, jak se mu Hamáček chlubil, že v Moskvě získá Sputnik V a zachrání ČSSD.
Ministr vnitra má tedy nelehkou úlohu. Jako nejvýraznější tvář strany, pokud se nepočítá ministryně práce, která svým sociálním inženýrstvím děsí všechny ekonomy v zemi, má problém. Úspěch i neúspěch ve volbách jde za ním. Vzhledem k tomu, že je však současná ČSSD nastavena prohamáčkovsky, patrně nehrozí, že by na něj byl vyvíjen nějaký enormní tlak, aby po neúspěchu vyvozoval důsledky. S tím ovšem Hamáček počítá.
„Pokud by se sociální demokracie nedostala do sněmovny, tak je jasné, že vedení by nemohlo pokračovat. Já ale pevně věřím, že se do sněmovny dostaneme a výsledek bude lepší než v minulých volbách,“ řekl pro Aktuálně.cz a připustil, že by skončil jako předseda ČSSD. „Ano, pokud by sociální demokracie neuspěla, tak by to byl i můj neúspěch. Se všemi důsledky, které z toho vyplývají,“ dodal.
Nebude to dlouho trvat a bude jasné, kam se sociální demokracie posune. Pro její dobro by bylo nejlepší, kdyby po volbách na čtyři roky zmizela z poslanecké sněmovny, změnila vedení i způsob fungování a s novým „faceliftem“ se v dalších volbách ucházela o nové voliče. Ty původní už totiž nadmíru zklamala.