
Miloš Zeman FOTO: ČTK/AP/Lisa Leutner
FOTO: ČTK/AP/Lisa Leutner
Už několik týdnů řeší média podivnou milost, kterou prezident Miloš Zeman udělil podnikateli Pavlu Podroužkovi. A nyní v kauze přibyly nové vážné pochybnosti. Jak ve čtvrtek uvedl zpravodajský portál iRozhlas.cz, byznysmen ve své dřívější výpovědi mimo jiné tvrdil, že „je zařazen do programu na výměnu hned dvou životně důležitých orgánů“. V registrech čekatelů na transplantaci přitom Podroužek vůbec nefiguruje.
Když ho reportéři s novými zjištěními konfrontovali, Podroužek se ostře ohradil s tím, že u soudu „nic takového netvrdil“. Jenže podle iRozhlasu soudní listiny dokazují opak. Portál také připomněl, že Podroužek byl za řízení pod vlivem návykové látky v minulosti už jednou odsouzen, přesto ho policejní hlídka v září 2018 chytila za volantem znovu opilého. Při dechové zkoušce následně alkoholtester ukázal hodnotu 2,6 promile.
Později podle portálu Podroužek před soudem vypověděl, že v ten den se dozvěděl špatné zprávy o svém zdraví a že mu zbývá už asi jen rok a půl na dořešení veškerých záležitostí. „Byla to rána, ale nějakým způsobem jsem se zařídil. Jsem zařazen do programu výměny slinivky, tak i na výměnu srdce,“ tvrdil ve své výpovědi podle rozsudku Okresního soudu v Olomouci z loňského března, píše iRozhlas. Toto zohlednil při nedávném udělení milosti i prezident Miloš Zeman – dokazuje to tisková zpráva, v níž mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček o Podroužkovi mimo jiné napsal, že trpí chronickým onemocněním několika orgánů, „a to až na hranici jejich selhávání“.
Jenže zpravodajský portál nyní zjistil, že Podroužek navzdory svým dřívějším tvrzením „nefiguroval na čekací listině ani v jednom ze zdravotnických zařízení, která v Česku tyto dva životně důležité orgány transplantují“. Srdce v Česku „mění“ jen dvě pracoviště – brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační medicíny a také pražský IKEM. Podroužek ovšem podle dostupných informací nefiguruje v systému ani jednoho z těchto zdravotnických zařízení. V případě IKEMu to přitom platí i pro slinivku, kterou zde transplantují v Česku jako jediní.
Když reportéři Podroužka se zjištěními konfrontovali, nejprve nechtěl záležitost vůbec komentovat. Posléze řekl, že u soudu prý netvrdil, že by byl zařazený v programu transplantací. Na argument, že jeho výpověď je zaznamenaná v rozsudku, už ale reagovat nechtěl. „Dívejte se, já se k ničemu vyjadřovat nebudu. Na shledanou,“ rozloučil se s reportérem iRozhlasu.
Ač Podroužkovi jeho zdravotní stav výrazně „pomohl“ při udělení milosti, díky níž bylo i zastaveno i podnikatelovo trestní stíhání za krácení daní s mnohamilionovou škodou, muž dál aktivně rozšiřuje svůj byznys. „Ačkoliv má být velmi vážně nemocný, nebránilo mu to, aby se deset dní po udělení milosti nechal zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank. Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice. I za tuto dominikánskou „matku“ sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná,“ zmiňuje iRozhlas s tím, že Podroužek v minulých letech působil i v několika dalších firmách. Mimo jiné jako ředitel či předseda představenstva.