
Alexandr Lukašenko FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se nabídl, že uspořádá mírová jednání o Ukrajině v Minsku, a pozval na ně prezidenty Spojených států, Ruska a Ukrajiny Donalda Trumpa, Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Podle agentury AFP to řekl v rozhovoru z 27. února, který byl zveřejněn ve středu.
Lukašenko také pochválil Trumpa za jeho zahraniční politiku, kterou označil za „vynikající“. Pro Rusko by byl Minsk tím nejlepším místem k jednání, uvedl mluvčí Kremlu.
„Řekněte Trumpovi, že tu na něj čekám s Putinem a Zelenským,“ řekl Lukašenko ve videorozhovoru s americkým blogerem Mariem Nawfalem. „Sedneme si a v klidu se dohodneme. Pokud se dohodnout chcete,“ dodal běloruský vůdce, který je u moci už od roku 1994 a letos v lednu znovu vyhrál prezidentské volby. Ty ale podle opozice i EU opět nebyly svobodné. V zemi jsou zakázána nezávislá média a řada opozičních politiků je buď ve vězení, nebo v exilu.
Lukašenko také ocenil amerického prezidenta Trumpa za snahu o ukončení války na Ukrajině. „Jen kvůli jeho (Trumpově) administrativě se otázka konce války (na Ukrajině) stala tak naléhavou,“ řekl lídr země, která Rusku poskytla své území při invazi na Ukrajinu v únoru 2022. V Bělorusku jsou také rozmístěné ruské taktické jaderné zbraně.
„Buďme upřímní, je to pro mě výhodné a pro nás užitečné, že USA a EU mají neshody,“ řekl také Lukašenko bez dalších podrobností podle agentury Reuters. „Je pro nás přínosné, že (Trump) ukázal Zelenskému jeho místo,“ dodal.
Minulý měsíc Moskva a Washington zahájily v Rijádu rozhovory o ukončení války na Ukrajině, jichž se účastnili ministři zahraničí USA a Ruska Marco Rubio a Sergej Lavrov. Čelili za to kritice, že na jednání nepozvali Ukrajinu. Šlo o první rusko-americké oficiální setkání od začátku války na Ukrajině v únoru 2022. Minulý týden pak jednala v Istanbulu delegace na nižší úrovni o rusko-amerických vztazích, které za prezidenta Joea Bidena zamrzly kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Lukašenko se ještě nedávno vyjadřoval kriticky ke krokům americké diplomacie. Jednání mezi americkou a ruskou delegací v Rijádu označil za snahu USA vrazit klín mezi Rusko a Čínu.
Peskov: Bělorusko je náš hlavní spojenec
Agentura AFP dnes připomněla, že Bělorusko už v letech 2014 a 2015 hostilo rozhovory mezi proruskými separatisty z východní Ukrajiny a Kyjevem zprostředkované Moskvou, Paříží a Berlínem. Z nich vzešly takzvané minské dohody, které kromě příměří počítaly také s obnovení plné kontroly nad státní hranicí ze strany ukrajinské vlády či s amnestií pro separatisty a autonomií Doněcké a Luhanské oblasti. Kyjev i Moskva se ale už po první minské dohodě začaly vzájemně obviňovat z jejího porušování.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes připustil, že návrh uspořádat mírové rozhovory v Minsku není na stole. „Ale samozřejmě Minsk je nejlepší místo. Je to náš hlavní spojenec, a proto je to nejlepší místo pro jednání,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Interfax v odpovědi na otázky novinářů.
Prostor pro jednání nabídlo i Slovensko
Koncem loňského roku Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. „Slovensko nabízí prostor pro mírová jednání,“ napsal tehdy šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár na facebooku. „Nabízíme slovenskou půdu pro taková jednání,“ zdůraznil ministr.
Stalo se tak poté, co Putin potvrdil, že Slovensko, jehož „neutrální postoj“ pochválil, se nabídlo jako jakási „platforma“ pro možná jednání. Putinovo vyjádření následovalo po cestě slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kterou kritizovala slovenská opozice i Ukrajina, bránící se již déle než tři roky ruské invazi.