Nemocniční kapacity jsou teď klíčové téma a také hlavním měřítkem, které ukazuje, jak země zvládá koronavirovou epidemii. Zdravotníci si ještě nestačili vydechnout po podzimním vytížení a už musí čelit dalšímu. Potýkají se totiž s nedostatkem personálu a pomoc hledají všude, kde se dá. Ke svému limitu se blíží také kapacity nemocničních lůžek.
„Jedním z velkých signálů, že ta epidemie sílí, je vždy nárůst nákazy u zdravotnických pracovníků. I teď to vidíme, počty nakažených rostou denně zhruba o 200,“ varoval na páteční tiskové konferenci Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Aktuálně je nakaženo 6916, z nich 1286 lékařů, 3172 sester a 2458 ostatních zdravotníků. „Ten nárůst je nepochybný,“ dodal.
Náměstek ministra Vladimír Černý dodal, že nemocnice byly již před časem nuceny přesunout zdravotníky na covidová oddělení, ale i tato varianta pomalu selhává. Využívají pomoci armády a dobrovolnou činnost studentů zdravotnických škol a mediků. Kdo nějakým způsobem ovládá práci s pacienty, tak je jeho pomoc velmi žádaná. Jenže i tady začíná být nedostatek. Pacientů přijímaných s nemocí covid-19 je příliš mnoho. Pomoc hledají ve všech krajích.
Miroslav Procházka, předseda správní rady nemocnice v Trutnově, vydal emotivní zprávu, která na současnou kritickou situaci upozorňuje. „Bohužel jsme již nyní v situaci, kdy jsme za hranou našich reálných kapacit v poskytování adekvátní zdravotní péče. V porovnání s druhou, listopadovou vlnou pandemie v regionu jsme nyní bohužel v ještě horší situaci,“ hodnotí.
„Přestože jsou naše kapacity již nyní vyčerpané, příliv pacientů v následujících dnech to nijak neomezí. Podle dostupných predikcí pro okres Trutnov se budeme v následujících deseti dnech potýkat s obrovským tlakem na zdravotní péči, kdy lze v rámci okresu očekávat až 100 nových pacientů s covid-19 vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl Procházka.
Pro následující dva týdny je nemocnice nucena přijmout nestandardní opatření, kdy omezí veškerou neakutní zdravotní péči včetně ambulantní. „Budeme koncentrovat všechny naše dostupné síly a prostředky na zvládnutí akutních zdravotních potřeb pacientů včetně dalšího navýšení covidových lůžek formou vytvoření třetího covidového oddělení. Tato opatření budou mít bohužel reálný dopad na dostupnost zdravotní péče i pro „necovidové“ pacienty,“ dodává.
Podobně těžkou situaci zažívají i v nemocnici Náchod. „V lednu nás čeká pravděpodobně nejhorší období za celou epidemii. Kdo můžete, pomozte nám, a ostatní nám držte pěsti,“ vzkázal ředitel nemocnice Jan Mach.
„Novým rokem začal již čtvrtý covidový měsíc v naší nemocnici. Jaký byl ten třetí, prosincový? Jednoduše jako na houpačce. Kladu si otázku, zda dokážeme něco jiného než mejdan nebo lockdown. Neudělali jsme si ze zdravotníků citrony, ze kterých chceme vymačkat i tu poslední kapku šťávy? Není to tím, že zdravotní systém u nás zatím nápor nemocných s covidem zvládal, a tak nepřikládáme epidemii větší vážnost? Bude důsledky našeho neuváženého chování zdravotnictví zvládat i nadále?“ ptá se ve svém vyjádření.
Kritická situace je i v nemocnici v Benešově. „Máme více než 60 pacientů s onemocněním covid-19, z nichž 20 % potřebuje intenzivní péči. Aktuálně vzhledem k nedostatku personálu máme maximálně 10% volnou kapacitu, situace se mění z hodiny na hodinu a je pro personál velmi náročná,“ uvedl tiskový mluvčí Petr Ballek.
Za současnou situaci může podle odborníků masivní nedůvěra lidí v zaváděná opatření. Nerespektují je, případně k nim přistupují laxně. „Lidé nepochopili, že silvestrovskou oslavu mohou oželet, a vláda tomu podlehla, když vyhlásila, že se v domácnostech mohou scházet v neomezeném počtu,“ řekl pro Český rozhlas ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček.
Když se novináři ptali premiéra Andreje Babiše, jak hodlá vláda reagovat na zvyšující se počty nakažených v nemocnicích, reagoval nejasně. „Pane redaktore, my máme robustní zdravotnictví, naše zdravotnictví to zvládlo a vláda zasedne 4. ledna, a pokud by bylo něco mimořádného, tak ministr Blatný o to požádá,“ odpověděl Babiš. Vláda však žádná opatření nijak razantně nezpřísnila, i když je situace v českých nemocnicích stále špatná.