Šéf nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka na sociální síti zkritizoval rozhodnutí slovenské vlády, že se země nepřipojí k české iniciativě na zajištění munice pro Ukrajinu. Je to podle něj ostuda a připomněl, že česká iniciativa se setkala s velkou podporou ostatních zemí.
„Je to ostuda. Ministr Blanár potvrdil, že Slovensko se nepřidá k české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu. Náš soused čelí brutální agresi a my čekáme, že se bude bránit polštáři a peřinami?“ napsal Šimečka.
„Samozřejmě, že Ukrajina potřebuje i munici, aby se dokázala ubránit před Putinovým režimem, který porušil mezinárodní právo, její suverenitu a již třetí rok terorizuje a masakruje její civilní obyvatelstvo. Toto lidé kolem Fica, Danka a Pellegriniho nechápou? Nerozumí, že na Ukrajině se bojuje i za Slovensko, neboť drží agresora co nejdál od našich vlastních hranic? Nevědí, že tímto absolutně sabotují dobré jméno Slovenska u našich spojenců v EU a NATO, kteří jsou pro naši prosperitu a bezpečnost klíčoví?“ ptal se potom.
Upozornil, že česká iniciativa se setkala s velkou podporou civilizovaného světa i Ukrajiny. „Takto se dělá suverénní zahraniční politika. Ne strkáním hlavy do písku, ještě směrem k východu, jak to dělají Blanár, Fico, Danko a Pellegrini,“ dodal.
Šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár a maďarský ministr Péter Szijjártó na jednání zemí Visegrádské skupiny (V4) v Praze ve čtvrtek uvedli, že se k české iniciativě nepřipojí a nebudou Ukrajině dodávat žádné zbraně. „Pozice premiéra Slovenské republiky je jasná – nechceme se zapojovat do iniciativy, která plánuje poslat vojáky nebo nějaké jednotky na Ukrajinu,“ řekl Blanár.
Na dotaz novinářů také řekl, že válka na Ukrajině podle něj nemá vojenské řešení. Slovenská vláda bude Kyjev nadále podporovat prostřednictvím humanitární pomoci.
S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo členské státy unie přišel český premiér Petr Fiala (ODS) na mimořádném summitu EU na počátku února. O možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajince o dva týdny později informoval prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí novinářům v Bruselu řekl, že Praha zatím od spojenců získala prostředky na nákup prvních 300 000 kusů a dalších 500 000 kusů je v jednání. K nákupu se zatím připojila zhruba dvacítka zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko a Lucembursko až po Polsko.