
Karel Havlíček (ANO) FOTO: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia
FOTO: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Podle stínového premiéra za hnutí ANO Karla Havlíčka mají v dnešní době zbrojařské firmy příliš velké zisky. V rozhovoru pro deník E15 zmínil, že by se mohla zavést nová daň. Celá Evropa momentálně zvyšuje výdaje na obranu a akcie zbrojařských firem jdou nahoru.
„Může to jít přes zdanění, může to jít nějakým speciálním opatřením. Nejprve bychom se však měli zaměřit na efektivitu vynakládaných prostředků – jestli se skutečně kupují produkty, které jsou potřeba, a ne jen slepě podporujeme růst zisků těchto firem,“ řekl Havlíček. Dodal však, že v této chvíli jeho strana daň neplánuje.
Pokud by se speciální daň na zbrojní průmysl v budoucnu zavedla, byla by to nepříjemná zpráva pro naše firmy jako Czechoslovak Group nebo Colt CZ a STV Group. Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada je zásadním hráčem v obranném průmyslu. Kromě vojenských vozů Tatra vyrábí třeba samohybné kolové houfnice Dita či Dana, obrněná vozidla Pandur, Mexca a Titus, samohybný raketový dělostřelecký systém RM-70 Vampire či vyprošťovací a odsunové vozidlo TREVA-30 na podvozku Tatra.
Colt CZ Group je významným výrobcem ručních palných zbraní a munice. V širokém portfoliu má např. pušky CZ BREN, samopaly CZ SCORPION, pistole CZ P-10 a CZ P-09. STV Group je jediným výrobcem velkorážové munice v ČR. Kromě toho opravuje a renovuje bojová vozidla pěchoty, tanky T-72 a houfnice Dana.
Výdaje půjdou až na 3 procenta HDP
Ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že výdaje na obranu České republiky budou v letech 2026 až 2030 postupně navyšovány až na nejméně 3 procenta HDP. Současná vysoká nestabilita mezinárodního bezpečnostního prostředí podle miniterstva akcentuje důraz na posilování obranných schopností. ČR také musí plnit své závazky, které vyplývají z členství v Severoatlantické alianci.
„Ukazuje se, že alianční závazek vydávat 2 % HDP na obranu země jednoduše nestačí. Bezpečnostní situace v Evropě se nadále zhoršuje a nelze realisticky očekávat, že se v dohledné době zlepší. Česká republika potřebuje navýšit své obranné schopnosti,” vysvětlila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Kromě mezinárodní situace je důvodem k navýšení financování obranného rozpočtu také probíhající nejrozsáhlejší modernizace Armády České republiky, odstraňování obrovského vnitřního dluhu z minulosti a závazky ČR v rámci NATO.
Pro rok 2026 by tak měly být stanoveny výdaje na obranu státu ve výši nejméně 2,2 % HDP a od roku 2027 do roku 2030 s každoročním lineárním nárůstem o 0,2 % HDP. Jedním ze zdrojů k takovému navyšování mohou být i prostředky z Evropské unie v rámci plánu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové na posílení evropské obrany.
EU hovoří o 800 miliardách eur
EU hodlá letos na obranu proti ruské agresi na Ukrajině zajistit mimo jiné 1,5 milionu dělostřeleckých granátů, systémy protivzdušné obrany, drony nebo střely s plochou dráhou letu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová chce uvolnit na obranu až 800 miliard eur. Členské státy by měly mít možnost zmírnit svá dluhová pravidla, navíc von der Leyenová plánuje fond v rozsahu 150 miliard eur, který by byl zajištěn z rozpočtu Evropské unie.