Dětinské vyjádření hejtmanky Středočeského kraje Pokorné Jermanové, že ji šikanuje poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek, vzbudilo salvy smíchu. Političtí souputníci Andreje Babiše se zaplétají v celém šiku do nových a nových skandálů, a přitom je nenapadne nic lepšího, než ze svých vlastních průšvihů obviňovat opozici.
Jaroslava Pokorná Jermanová je ukázkovou političkou hnutí Andreje Babiše. Stíhají ji nepříjemné kauzy. Reportér z serveru Seznam Zprávy přinesl informaci, že krajský úřad vyplácel více než třem desítkám osob desetitisícové částky za obskurní analýzy. Například 45 tisíc za „analýzu hudebních festivalů“ nebo 35 tisíc za „sledování aktuálního dění a poskytování zpětné vazby“. Je to klasický prostředek, jak dostat veřejné peníze do soukromých rukou. Když ale opoziční politik navrhne, že by se na takovou věc měl podívat státní zástupce, tak je to podle Jermanové Pokorné šikana.
Jermanová Pokorná před tím čelila kritice, že její manžel Jakub Pokorný využíval manželčino luxusní služební auto ke svým cestám do práce. Je to pikantní, ale pro celkovou úroveň naší politické kultury je mnohem závažnější fakt, že krajský úřad, v němž vládne antikorupční hnutí ANO, shodil rozhodnutí městského úřadu Černošice o konfliktu zájmů premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše. To je něco tak otřesného a v civilizovaných poměrech nepředstavitelného, že právě z toho by se měla Jermanová Pokorná zodpovídat především, protože souvislost mezi shodnou stranickou příslušností hejtmanky a premiéra a rozhodnutím kraje ve prospěch předsedy vlády je do očí bijící. Jde o jasnou drzost mocenské garnitury.
Vedle středočeské hejtmanky se do skandálu kolem tendru na mýtné stále více zamotává druhý muž hnutí ANO a šéf parlamentní frakce Jaroslav Faltýnek, který prý nezištně pomáhal ministrovi dopravy vybrat toho nejlepšího provozovatele mýtných bran pro dálnice. Očekávaný zisk výherce tendru činí 10 miliard korun. Všichni tu věříme té nezištnosti a tleskáme Faltýnkově skromnosti.
Hnutí ANO má dále značné potíže v Brně, kde policie obvinila vlivného místního politika Jiřího Švachulu. Faltýnek ho měl dosadit do dozorčí rady klíčového státního podniku ČD Cargo a do rozkladové komise antimonopolního úřadu pro oblast dohledu nad zadáváním veřejných zakázek. To je ideální místo pro nezištné antikorupční politiky z Babišova hnutí.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO má být podle policie zase hlavní podezřelou v kauze zakázek agentury CzechTourism, kvůli které proběhla na jejím ministerstvu policejní razie.
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková sice není podezřelá z trestné činnosti, ale z nízkého IQ. Právě totiž řeší, jak ospravedlnit vykázání zástupce Tchaj-wanu ze schůzky se zahraničními investory na žádost čínského velvyslance. Před tím se zase zamotala do tématu, jemuž asi příliš nerozumí, když tvrdila, že mobilní data jsou v Česku tak drahá proto, že si je Češi nechtějí kupovat. O mnoho horší ale je, že je Nováková spolumajitelkou firmy, která dodává software největším obchodním řetězcům v České republice i v zahraničí a současně poskytuje firmám technologii pro elektronickou evidenci tržeb. Sama také prosazovala nejtvrdší verzi EET.
V této vládě ale není žádný konflikt zájmů a žádné trestní stíhání problém. Političtí následovníci Andreje Babiše se totiž jen chovají stejně jako on sám.
ANO vzniklo jako antikorupční hnutí nespokojených občanů. Vzhledem k tomu, že nemělo po ruce žádný jiný program a žádné jiné ideje, tak bylo od počátku jasné, že tento „boj s korupcí“ je jen dopravním prostředkem pro lidi s nevalným charakterem na jejich cestě k mocenským pozicím.
Nyní je věc již jasná a přehledná. Politici z hnutí ANO se chovají jako arogantní šlechta. Ale každý volič této mesiášské strany ví, jak to je: Může za to Kalousek.