Stínová ministryně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová to na sociální síti X schytala od europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové. Mračková Vildumetzová ve středu večer označila za absurdní, že v Česku dostávají převaděči migrantů nižší tresty než v okolních zemích. „Je absurdní, že neustále mluvíte o tom, co byste udělali proti migraci a Babiš se lživě ohání tím, jak zrušil kvóty, ale reálně jste během osmi let u moci neudělali proti nelegální migraci vůbec nic,“ pustila se do stínové ministryně vnitra europoslankyně.
Jana Mračková Vildumetzová na sociální síti X upozornila, že německá policie ve středu zahájila na hranicích s Českou republikou a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly, cílem je boj proti převaděčům. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová zdůraznila, že migrační krizi lze vyřešit jedině společným evropským azylovým systémem, v opačném případě je budoucnost otevřených vnitřních hranic v EU ohrožena.
„Absurdní je, že v ČR pro ně máme výrazně nižší tresty, než v okolních zemích. Připravili jsme návrh na zvýšení, ale neprošel. I proto, že ho Vít Rakušan nepodpořil,“ napsala stínová ministryně hnutí ANO.
Na její slova ale zareagovala europoslankyně Veronika Vrecionová. „Je absurdní, že neustále mluvíte o tom, co byste udělali proti migraci a Babiš se lživě ohání tím, jak zrušil kvóty, ale reálně jste během 8 let u moci neudělali proti nelegální migraci vůbec nic. Celá vaše politika totiž je jedno velké kecání. A my to vás napravujeme,“ pustila se do Vildumetzové.
Ta ale s jejím tvrzením nesouhlasila. „Lživě se ohání tím, že zrušil kvóty,“ zeptala se. „To myslíte vážně, paní europoslankyně? Radši si to příště nastudujte, než budete něco psát,“ dodala. „No vidíte. A to je právě to. Absolutně netušíte, že kvóty byly mrtvé už předtím, než je údajně Babiš s Orbánem zrušili ve 4 ráno,“ uzavřela Vrecionová.
Reagovala tak na příběh z roku 2018, který často vypráví bývalý předseda vlády Andrej Babiš. Podle něj měl v Bruselu zarazit kvóty na přerozdělování migrantů. „Jediný, kdo kvóty opravdu zarazil, jsem byl já s Viktorem Orbánem na Evropské radě v červnu 2018. Bylo to náročné, západní státy na nás hodně tlačily, ale mně bylo jasné, že kdybychom kývli jednou, tak potom bychom museli už přijímat stále,“ řekl například v jednom z rozhovorů.
Na zmíněném červnovém summitu Evropské unie v roce 2018 ale nebyly povinné kvóty primárně na stole. Na summitu se probírala aktuální situace v Itálii, kdy tamní premiér požadoval, aby se vyřešila situace s migranty, kteří do země cestovali z Afriky. Proti povinným kvótám už v té době byly Německo a Francie a podporovaly je pouze jihoevropské státy v čele s Itálií.
Namátkové mobilní kontroly na hranicích s Německem navazují na dohodu s ministryní vnitra Nancy Faeserovou a řadu jednání české a německé policie v tomto týdnu, prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Společné policejní akce na hranicích jsou zaměřené na účinný boj proti převaděčům,“ uvedl. Německo prozatím nezavede stacionární kontroly po vzoru těch, které na vybraných místech provádí od roku 2015 na pomezí s Rakouskem. Zavedení takových kontrol ale Faeserová nevylučuje, v minulosti je opakovaně označila za poslední možnost.
Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády řekl, že Rakušan je v kontaktu s kolegy a záležitost řeší. „Pokud mluvíme o společných kontrolách, to je opatření, které je do značné míry přijatelné. Obnovení kontrol jako takových je něco, co si v EU nepřejeme, porušuje to jednu ze základních výhod EU, tedy volný pohyb,“ uvedl. Takové kroky jednotlivých států jsou důsledkem špatně řešené migrační politiky a lze se jim vyhnout, pokud budou unijní země odvážněji přistupovat k debatám o řešení migrace a k novému migračnímu paktu, doplnil Fiala.