Celníci, spadající pod ministra financí Andreje Babiše, se činí. Jen na Liberecku už provedli od startu EET zhruba sto kontrol. Podnikatelům, kteří neměli vše v pořádku, rozdali pokuty v celkové výši přesahující třicet tisíc korun. Někteří špatně odeslali tržbu, někteří EET vůbec neměli. Podobná situace je i na Pardubicku.
„Nejčastějším prohřeškem bylo, že poplatník vůbec nevystavil účtenku, nebo vystavil účtenku, ale neodeslal datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně, případně nebyly na účtence uvedeny povinné údaje,“ uvedl mluvčí celního úřadu v Libereckém kraji Martin Stočes.
Podobný počet podnikatelů už „navštívili“ i celníci na Pardubicku. „Celkem ve svém regionu celníci prověřili 88 subjektů a zjistili, že čtvrtina z nich při přijímání hotovostních plateb porušila zákon. Nezasílání datových zpráv o přijaté platbě kontroloři zaznamenali v 11 případech. Šestnáctkrát obsluha nevystavila účtenku za přijatou hotovost. Na pěti místech celníci nenašli informační oznámení, které zákazníky upozorňuje na povinnosti příjemce hotovostní platby,“ uvádí Václav Kánský, mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj. Většina z hříšníků se podle něj hájí tím, že zaevidovat platbu a odeslat data nebo vystavit účtenku zapomněla. „Celníci ale zjistili, že servírka jednoho baru tak neučinila i u několika dalších zákazníků před jejich kontrolou,“ dodává Václav Kánský.
„Celní úřad pro Pardubický kraj dosud projednal téměř polovinu zjištěných porušení a uložil za ně pokuty v celkové částce bezmála čtyřicet tisíc korun. Maximální možná výše pokuty je však až půl milionu korun. Pokud dojde k zvlášť závažnému porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky, mohou příslušné orgány uzavřít provozovnu nebo pozastavit výkon činnosti,“ uzavřel mluvčí pardubických celníků.