Média po celém světě řeší konflikt zájmů premiéra Andreje Babiše. Jeho problémy jsou tématem velkých novin v Evropě i v USA. Český předseda vlády si rád buduje image velkého státníka, ale místo toho naší zemi způsobil obrovskou ostudu.

Právníci Evropské komise podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro holding Agrofert. Nejprve to napsal britský deník The Guardian, francouzský list Le Monde a německý deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na uniklou zprávu právní služby komise. Babiš obvinění odmítá, chová se prý přesně podle zákona. Podle Guardianu Česku hrozí, že bude muset uhradit alespoň část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny v tomto roce. Konečný účet by údajně mohl být mnohem vyšší.

Babiš vložil Agrofert loni do svěřenských fondů. „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám,“ sdělil ČTK. Europoslanec za ČSSD Miroslav Poche ale České televizi řekl, že z dokumentů, které jsou podkladem pro šetření, je zcela evidentní, že Babiš Agrofert sice neovládá, ale je pořád ještě konečným příjemcem prostředků z holdingu. Dokumenty zaslala Evropské komisi organizace Transparency International.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora