Europoslankyně a šéfka komunistů Kateřina Konečná na sociální síti kritizovala korespondenční volbu pro občany v zahraničí, kterou ve středu definitivně schválil prezident Petr Pavel. Obvinila vládní koalici, že si tím zajistila znovuzvolení. Na její slova reagoval populární starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý (STAN), který připomněl praktiky komunistů.
Konečná na sociální síti reagovala na příspěvek ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který uvítal schválení korespondenční volby prezidentem. Napsal, že to stálo za hodiny diskusí a obstrukcí a že lidem v zahraničí už nebude v uplatnění základního občanského práva bránit dálka, která je dělí od ambasády.
„Jj, domníváte se, že jste si tímhle manévrem zajistili znovuzvolení, o tom vůbec nepochybuji,“ pustila se pak do něj europoslankyně. „Každopádně pokud budete dál pokračovat v politice tupých škrtů, ignorace toho, co jste voličům slíbili, vodění odborů a zemědělců za nos, vykrádání školství a zdravotnictví, vědy, sociálního státu a ve zdanění, které ničí nízkopříjmové a pomáhá především bohatým, tak jsem úplně v klidu…“ vzkázala ministrovi.
Její slova ale rozčílila starostu Matěje Hlavatého. „Celý národ jste ožebračili, zmrzačili a znásilnili a máte drzost tu napadat ostatní, že mohou svobodně volit?“ napsal. „A zemědělství si neberte do pusy, po vás ta krajina zůstala zplundrovaná a napravuje se do současnosti,“ dodal.
Komunisté jsou dlouhodobě proti zavedení korespondenční volby, považují ji prý za „hazard s ústavou“. „Organizace korespondenčního hlasování je náročným procesem, který dává prostor pro podvody při hlasování či sčítání, například tím, že není možné zaručit jeden ze základních předpokladů volebního hlasování, tedy jeho tajnost. Není tedy možné zaručit, že při hlasování není občan ovlivňován např. členem rodiny, nebo jinými osobami. Už tento samotný předpoklad otevírá prostor pro snadné napadnutí voleb s rizikem jejich opakování,“ tvrdí Konečná v oficiálním stanovisku KSČM.
Stížnost k Ústavnímu soudu proti novele možná podají obě opoziční hnutí ANO a SPD. Podle ministra Rakušana novela u očekávaného přezkoumání soudem obstojí.
Na námitky odpůrců předkladatelé novely reagovali s tím, že systém vylučuje možnost, že by volič mohl hlasovat dvakrát, tedy korespondenčně i osobně. V případě osobního hlasování na zastupitelském úřadu v zahraničí by korespondenční hlas voliče nebyl tamní volební komisí započítán.
Naopak Češi, kteří by chtěli hlasovat korespondenčně z ciziny, by se museli nejpozději 40 dnů před volbami zapsat do voličského seznamu u jednoho ze zastupitelských úřadů v zahraničí, čímž by přišli o možnost hlasovat v Česku. Zachování možnosti osobního hlasování i v případě, že by volič nejprve hlasoval poštou, souvisí právě i s jeho možným ovlivňováním.
Korespondenční hlasování je možné ve většině evropských zemí. Doposud mohli Češi v zahraničí hlasovat v cizině pouze na 110 zastupitelských úřadech, zatímco v Česku je více než 14 tisíc volebních místností. Podle odhadů ministerstva zahraničí žije v cizině zhruba 600 tisíc českých občanů.