Ode dne, kdy si Ukrajina připomněla 31. výročí své nezávislosti a zároveň i šest měsíců od počátku ruské agrese, stojí na náměstí Borise Němcova v Praze, v těsném sousedství ruské ambasády, plastika obří ruky doplněná o ukrajinské symboly. Autorem projektu je sochař Jan Slovenčík. Ten v rozhovoru pro deník FORUM 24 popsal důvody vzniku plastiky i to, co pro něj osobně znamená a jak tuto akci přivítala česká, ale i světová veřejnost.
Kdy a proč jste se rozhodl vytvořit onu plastiku, která nyní stojí před ruskou ambasádou?
Jsme skupina přátel, kluci #joeyali72 a #antonin_milata jezdí každý den kolem náměstí Borise Němcova do práce, a tak je napadlo, že by bylo dobré tam něco postavit. Samozřejmě se vše točilo okolo války na Ukrajině. Bylo jasné, že musíme spustit „speciální uměleckou operaci“. Nejdřív byly ve hře fádní a vulgární známá gesta, až posléze se vykrystalizovala ruka do V.
Proč právě „Churchillova“ Victory? Nebo je to inspirace Václavem Havlem?
Mužská se nám zdála dost obehraná principy Winstona Churchilla a Václava Havla. Zvolili jsme tedy ruku ženskou. Ruku ustaranou, plnou práce, námahy, ruku ukrajinské matky někde od Mariupolu, které se stýská po synovi bojujícím na frontě někde u Charkova. Zašla si naposled do nehtového studia, než ho vybombardovali. Nechtěl jsem ruku modelky, chtěl jsem znázornit těžký život.
Samozřejmě oba principy jsou reflektovány, leč transformovány do ruky ženské, neb ty trpí válkou nejvíc.
Je ta dvojsmyslnost v otočení ruky hřbetem k ruské ambasádě úmyslná? Co tím chcete vyjádřit?
V anglicky mluvících zemích je to jasné historicky. Ve středověku se stříhaly prsty nepřátelským lučištníkům a posměšně se ukazovalo, že nemůžou střílet. Pro nás je to možná trochu hůře pochopitelné. Ano, směrem do parku je to Mír, směrem k ambasádě je to ono anglické „nemůžou!“
Už máte nějaké reakce na plastiku či její umístění? Ať souhlasné, či nesouhlasné?
Reakcí je obrovské množství, jak vesměs těch pozitivních, tak samozřejmě hromada těch trollích. Je zajímavé pozorovat tu rozdělenost společnosti u nás, ze zahraničí jsou samozřejmě samé pozitivní reakce. Kromě jedné – té z Kremlu. Nerad bych shledával paralely v komentářích internetově tolik aktivní české veřejnosti mezi pozitivními ohlasy z demokratických zemí a vyjádřením z Kremlu.
Z čeho je plastika vytvořena?
Samá chemie, trocha železné konstrukce, ale jinak samé plasty. Proč? Kvůli nerozbitnosti.
Uvažujete, že někde umístíte něco podobného? Pokud ano, co by to bylo?
Naším tajným přáním je mít ruku před každou ruskou ambasádou v demokratických zemích. Londýn a Paříž jsou nabíledni, už pro tu souvislost s již zmiňovanými lučištníky. Ale jinak samozřejmě naše aktivity nekončí, je tolik témat, která stojí za to vytáhnout. Možná proto, aby byl svět lepší.