Rusové jsou v názoru na to, zda byly zářijové volby do Dumy spravedlivé, či nikoli, rozděleni na dvě stejně velké skupiny. Podle průzkumu nezávislé agentury Levada Center 46 procent respondentů označilo volby za spravedlivé. Především příznivci Jednotného Ruska, z nich si to myslí 84 procent.
Přibližně stejný počet respondentů si však myslí pravý opak, 45 procent lidí uvedlo, že volby spravedlivé nebyly. Největší nedůvěru ve volby mají voliči Komunistické strany Ruské federace. Celých 70 procent příznivců komunistů označilo volby za nespravedlivé.
Názory jsou protikladné i ohledně toho, jak jsou občané s výsledky voleb spokojeni. 46 procent dotázaných uvedlo, že jsou s výsledky voleb spokojeni, dalších 40 procent, že spokojeni nejsou, a devíti procentům Rusů jsou výsledky voleb lhostejné. V důsledku voleb očekává 49 procent respondentů změnu k lepšímu, zatímco stejný počet (48 procent) změnu neočekává.
Polovina respondentů (51 procent) věří, že ve Státní dumě bude strana zastupovat jejich zájmy, 39 procent tomu nevěří.
Zajímavé je, že podle průzkumu Levada Center byly politické preference Rusů ve volbách do Dumy jiné, než jak odpovídá oficiálně vyhlášeným výsledkům. Podle Levady 38 procent hlasovalo pro Jednotné Rusko. 24 procent volilo komunisty, devět procent Spravedlivé Rusko, sedm procent Liberálně-demokratickou stranu a šest procent nově vzniklou stranu Noví lidé.
Podle oficiálních údajů ale hlasovalo 49,82 procent Rusů pro Jednotné Rusko, 18,93 procent komunisty, 7,55 procent pro Liberálně-demokratickou stranu, 7,46 procent pro Spravedlivé Rusko a 5,32 procent pro stranu Noví lidé.
Výsledek průzkumu ukazuje dlouhodobou skepsi Rusů vůči politice a to, že by mohla nějak změnit jejich životy. Rozdíl mezi výsledky průzkumu a oficiálními výsledky také zřejmě potvrzuje podezření na velké volební podvody, které v zemi probíhaly. Stížností na podvody byly tisíce, manipulace s volebními lístky byly doloženy mnoha videozáznamy. Podezřelé také bylo, že v Moskvě směřovali komunisté k dobrému výsledku a najednou, po sečtení elektronického hlasování, byli na poslední chvíli výrazně přeskočeni putinovským Jednotným Ruskem. Komunisté to považují za podvod a protestují, stěžoval si i předseda strany Gennadij Zjuganov.
Poslední volby v Rusku se za férové nepovažovaly předem, protože mnoho opozičních kandidátů bylo vyřazeno z možnosti kandidovat. Často se tak dělo na základě zákona se zpětnou platností, který například znemožnil účast kandidátům, kteří nějak v minulosti třeba jen nějakou zmínkou na sociálních sítích podpořili opozičního politika alexeje Navalného. Ten se momentálně nachází ve vězení a není pochyb o tom, že je to odplata za jeho aktivity při odhalování korupce vysoce postavených lidí režimu.