Během posledního týdne stoupla cena benzínu o více než korunu, a dosáhla tak průměrné výše 45,30 za litr. Naopak nafta mírně zlevnila o 9 haléřů na průměrných 46,35. Rekord 49,50 za litr benzínu, kterého pohonné hmoty dosáhly na počátku března krátce po ruském vpádu na Ukrajinu, zatím není atakován. Ekonomové však vývoj ceny bedlivě sledují.
Ceny sice působí na většinu řidičů astronomicky, ale z hlediska kupní síly obyvatelstva není v současné době benzín nejdražší. Bylo hůře. Zajímavý a hlavně vypovídající je totiž přepočet ceny benzínu na průměrný plat. Třeba v roce 2012 stál litr naturalu přibližně 38 korun. Jenže průměrná měsíční mzda byla tehdy jen pár korun přes 25 tisíc. Takže si za průměrnou mzdu mohl řidič pořídit 660 litrů benzínu.
Dnes je sice cena pohonných hmot výrazně přes 40 korun, ale vyšší je i průměrná mzda. Ta se v posledním čtvrtletí loňského roku přehoupla přes 40 tisíc Kč. A za to si lze pořídit 850 litrů benzínu. Tedy o takřka 200 litrů více. Při průměrné spotřebě automobilu 6 litrů na 100 kilometrů se tak můžeme přepravit o více než 3000 kilometrů dále. Takže třeba na výlet do francouzského Toulouse a zpět.
Podle analytiků se do vysokých cen zvláště promítají vysoké marže rafinérií, které benzinkám pohonné hmoty prodávají. Například maďarská rafinerie MOL zvýšila marži z únorových 7,7 dolaru za barel na 35,3 dolaru v březnu, čísla za duben ještě MOL nezveřejnil. Podobně to udělala polská PKN Orlen, která zásobuje Benzinu.
Již v říjnu loňského roku si přitom spotřebitelé i ekonomové stěžovali, že pohonné hmoty jsou nejdražší za sedm let. Tehdy stál litr Naturalu 35,47 Kč a litr nafty 34,07 Kč. V stejném měsíci roku 2020 byla cena výrazně nižší. U benzínu to bylo o více než 7,50, u nafty o 7 korun. Cena stoupala v důsledku zdražování ropy na světových trzích, její cena se zvýšila o desítky procent. Výraznější nárůst ceny nafty než benzínu byl podle analytiků způsoben prudkým zdražováním zemního plynu, s nímž souvisí vyšší poptávka po topném oleji.
V současné době se ceny pohonných hmot pohybují na historicky nejvyšších hodnotách již tři měsíce, což odpovídá okamžiku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Podle údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, sice došlo v mezidobí ke krátkodobému poklesu, ale od počátku května ceny opět rostou.
Od poloviny března začala česká vláda sledovat marže prodejců. Ty byly v dubnu o 1,50 Kč u benzínu a o 1,22 Kč u nafty vyšší, než tomu bylo před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.
S cenou vláda hodlá bojovat i snížením spotřební daně. Ta se od začátku června do konce září, tedy v době dovolených, sníží o 1,50 na litr. Schválenou novelu již podepsal i prezident. V případě nafty by snížení mohlo být podle ministra financí Zbyňka Stanjury dokonce trvalé. V současné době se z litru benzínu odvádí daň ve výši 12,84 Kč a u nafty 9,95 Kč.