Ruské síly přišly během bitvy o Bachmut ve východoukrajinské Doněcké oblasti o více mužů než tehdejší Sovětský svaz v desetileté válce v Afghánistánu. Vyplývá to z investigace ruské redakce BBC a nezávislého webu Mediazona. Během nejkrvavější bitvy války na Ukrajině zemřelo přes 19 tisíc ruských vojáků.
Hlavní tíhu útoků na Bachmut nesla Wagnerova skupina, vedená Jevgenijem Prigožinem, přičemž útoku se účastnilo jen velmi málo pravidelných jednotek ruské armády, připomíná ruskojazyčná BBC a web Mediazona.
Šlo o jednu z nejdelších a zároveň nejkrvavějších bitev války na Ukrajině. Rusové se intenzivně snažili město dobýt od počátku srpna 2022, předtím od května na Bachmut útočili raketami. Boje kolem Bachmutu zintenzivněly poté, co ukrajinská armáda v listopadu 2022 znovu získala kontrolu nad městem Cherson a jeho okolím. Bachmut Rusové nakonec za cenu velkých lidských ztrát a totálního zničení města dobyli loni v květnu.
BBC a Mediazoně se podařilo získat dokument s podrobnými údaji o platbách za rakve rodinám bojovníků Wagnerovy skupiny, kteří padli během desetiměsíční bitvy o Bachmut. Dokument obsahuje kompletní seznam osobních údajů 19 547 žoldnéřů, kteří padli.
Počet padlých ruských vojáků v bitvě o Bachmut kontrastuje s oficiálními údaji, které zveřejnily sovětské úřady o těch, kteří padli během jejich desetiletého afghánského tažení. Z nich vyplývá, že jich bylo zabito celkem 14 453 – 9 500 zemřelo v boji, 4 000 na následky zranění, 1 000 zemřelo na nemoci a nehody a 53 753 bylo zraněno.
Ruská BBC uvádí, že tato čísla podkopávají ruské chlubení se „vítězstvím“ v Bachmutu, přičemž i ti nejzarytější prokremelští milblogeři obviňují z katastrofálních ztrát ty velitele, kteří byli za dobytí města vyznamenáni medailemi.
Z dokumentů o platbě za rakve rovněž vyplývá, že Wagnerova skupina vyplatila příbuzným svých mužů, kteří padli v boji o Bachmut, přibližně 108 miliard rublů (necelých 28 milionů korun, pozn. red.). Každá rodina dostala pět milionů rublů jako odškodné a 300 tisíc rublů na zajištění pohřbu.
Po začátku války na Ukrajině Rusko využilo žoldnéře z Wagnerovy skupiny k posílení svých jednotek. Tito vojáci sehráli ústřední roli v mnohých bojích, včetně dobytí Popasny, Lysyčansku či bitvy o Bachmut.
U Bachmutu byli wagnerovci podle zástupce Bílého domu i kvůli nerostům, sůl a sádrovec z dolů v okolí tohoto města jim dodávaly motivaci o město bojovat. Spojené státy ruské žoldnéře již dříve obvinily ze zneužívání přírodních zdrojů ve Středoafrické republice, Mali, Súdánu i jinde. Chtějí tak údajně pomoci Moskvě financovat válku na Ukrajině. Moskva to odmítla a označila za „protiruskou zlost“.