Česká národní banka se ve čtvrtek odhodlala ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték a celkově utáhla nástroje své makroobezřetnostní politiky s cílem uchovávat nadále finanční stabilitu a odolnost tuzemského finančního sektoru. Bankovní sektor dle slov ČNB letos posílil svou odolnost vůči nepříznivým šokům a jeho kapitálové vybavení zůstává robustní – jedno z nejvyšších v Evropě.
Struktura úvěrů dle portfolií se ukazuje jako příznivá. Relativní zadluženost domácností se mírně zvýšila, u nefinančních podniků ale poklesla. Míra nejistoty ohledně dalšího vývoje se však jeví vysoká. Navíc hypoteční trh ve 2. a 3. čtvrtletí roku 2021 vykazoval známky přehřívání. Proto tedy banka přistupuje ke změně některých opatření.
Zdroj: Česká národní banka
Zpřísnění hypotečních nástrojů
Centrální banka obnovila některé limity nutné z hlediska poskytnutí hypotéky a upozornila, že některé z nich budou mít pro žadatele mladší 36 let mírnější charakter.
S platností od 1. dubna 2022 snížila LTV – loan to value (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti) na 80 % z předchozích 90 % – pro občany mladší 36 let však bude nadále platit stávající výše 90 %. Výše DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho ročního příjmu) bude od dubna činit 8,5 a pro žadatele mladší 36 let 9,5. DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) bude 50 %, respektive 45 % pro občany mladší 36 let.
Limity jsou stanoveny v souladu se zákonem o ČNB, který platí od srpna 2021. Nejedná se tak pouze o doporučení, ale závazná opatření.
Trh s bydlením
Ceny na trhu s bydlením se sice zvyšují téměř ve všech zemích, nejen v Evropě, avšak nárůst v České republice patří mezi nejvyšší. Analýza České národní banky deklaruje, že v tuzemsku jsou byty nadhodnoceny o 25 % pro domácnost s průměrným příjmem a investiční byty dokonce o 30 %. Obě zmíněné hodnoty vzrostly oproti minulému pololetí o 5 procentních bodů.
Společně s monetárním impulsem ze strany centrální banky v podobě zvýšení základní úrokové sazby na 2,75 % by tak právě z důvodu přísnějších pravidel pro poskytování hypoték mohly ceny bytů zpomalit kvůli nižší poptávce. Nabídku (rozuměj v tomto kontextu nedostupnost bytů) však bude muset řešit stát novým stavebním zákonem či jinými pravidly, zde ČNB žádné pravomoci nemá. Právě tato příčina způsobuje, že minimálně krátkodobě – a odvážím se říci i střednědobě – pokles cen nemovitostí rozhodně neočekávejte, zpomalení růstu je ale namístě.
Zdroj: Česká národní banka
Proticyklická kapitálová rezerva
Domácí centrální banka zároveň rozhodla také o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy (countercyclical capital buffer) z 1,5 % na 2 %. Aktuálně je uplatňována výše 0,5 %. ČNB tak učinila z důvodu zjištění, že u tuzemských bank se nakumulovalo velké množství rizikových úvěrů. V případě rostoucí dynamiky poskytování nových úvěrů či silného přijímání rizik do bankovního sektoru a jeho zranitelnosti je centrální banka připravena sazbu ještě navýšit. V opačném případě však bankovní rada pravděpodobně sazbu uvolní či rezervu rozpustí. O proticyklické kapitálové rezervě jsme psali více zde.
Zdroj: Česká národní banka
Celková finanční stabilita systému
Centrální banka svými kroky předchází rizikům, která by mohla potenciálně zasáhnout tuzemský bankovní sektor v krizi. Finanční stabilita domácích bank se však jeví jako velmi silná a podle ČNB by v tomto směru nemělo dojít ke změně. Napomáhá tomu kapitálová robustnost systému. Společně s navyšováním základní úrokové sazby (2T repo sazby) dojde k horší dostupnosti úvěrů, ale Česká národní banka tím zabrání dalšímu přehřívání hypotečního trhu.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.