Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla pražskému anarchistickému centru Klinika za „občanskou statečnost“ pro rok 2016. Podle členky poroty a socioložky Jiřiny Šiklové se má protestovat i v demokratickém systému. „Když budou lidé mlčet, tak je to buď v nebi, nebo totalitní systém,“ tvrdí. To jistě platí, ovšem nikoho to neopravňuje porušovat zákon.
Protiprávní jednání nelze zahalit do žádných vznešených vět. Obecně prospěšných spolků a organizací jsou u nás tisíce. Vedle své bohulibé činnosti stihnou dodržovat dohodnutá pravidla a drtivou většinu z nich by nenapadlo překračovat zákony. Se zlou by se potázali a nebylo by to užitečné ani pro jejich image.
[ctete]47622[/ctete]
Klinika: Narážíme na polistopadovou ideologii
Jediné Autonomní centrum Klinika si přisvojuje privilegia, že právo v jeho případě neplatí. Nezajímá je, že podepsali smlouvu o výpůjčce budovy na jeden rok, která jim vypršela už 2. března. Už téměř dva měsíce obývají obsazenou budovu nelegálně a dokonce se najdou přímluvci zvučných jmen, kteří tento přístup podpoří a ocení.
Ocenění aktivisté se hlásí k progresivní levici a odlišnému uspořádání světa. Sami přiznávají, že narážejí na polistopadovou ideologii, reprezentovanou liberální demokracií a jejímu spojení s kapitalismem. Zřejmě tím mají na mysli i „zpátečnické“ lpění na právním státu a jasné definici pojmu vlastnictví. Žijí v přesvědčení, že vlastnit lze i to, co jim nepatří. Jiný názor nerespektují, a pokud se jim někdo staví do cesty, považují ho za subjekt totalitní zvůle.
Babišova protekce
Na příběhu Kliniky je pikantní už jeho začátek. Squatteři obsadili prázdnou a chátrající budovu u parku Parukářka, vlastněnou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), spadajícím pod Ministerstvo financí, v prosinci 2014. Když chtěla policie památkově chráněný objekt vyklidit, povolali anarchisté na svoji obranu média a stovky příznivců. Levicově extremistická skupina Síť revolučních buněk na protest proti „zvůli státu“ podpálila policejní auto.
Do děje nakonec vstoupil ministr financí Andrej Babiš, který tehdy vycítil, že by mohl u radikálně smýšlející mládeže marketingově zabodovat a ukázat, že ani on, „duchem mladý“, nebazíruje vždy na předpisech. Výsledkem bylo formální a podle všeho zfalšované „výběrové řízení“, na jehož základě získala Klinika bezplatný podnájem budovy na jeden rok.
Bezprecedentní politická protekce přinesla ovoce v utvrzení anarchistů, že mohou s budovou volně nakládat, jak chtějí, i po ukončení nájemní smlouvy. Letos v jejich prospěch silně zabojoval podobně smýšlející radikál Matěj Stropnický, který podmínil podporu staronové pražské rady Stranou zelených mj. příslibem, že magistrát budovu odkoupí. Zjevně s úmyslem ponechat v ní nelegální nájemníky.
Umí si někdo představit traumatizující situaci, kdy vlastník pronajme svůj byt, nájemník se po skončení nájemní smlouvy v bytě zabarikáduje a oznámí majiteli, že jej neopustí? A ještě se tváří, že zákony porušuje naopak vlastník? I to je dnes možné.
Je však těžko pochopitelné, že tento model chování dnes oceňuje Nadace Charty 77, kterou v totalitní minulosti mnozí považovali za světlo naděje v temnotě bezpráví. Skutečně je vidět, že časy se mění.
[ctete]47154[/ctete]