Prestižní Cenu Revolver Revue letos obdrží kanadský publicista, překladatel a hudebník Paul Wilson. Předána mu bude ve středu 19. dubna na Večeru RR v pražském klubu Roxy, kde vystoupí skupina WWW a berlínská Anatopia, a texty k Poctě laureáta zazní z úst herců Ivany Uhlířové a Miloslava Königa. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.
[ctete]116019[/ctete]
„Paul Wilson Cenu Revolver Revue obdrží za všechno, co za dlouhá desetiletí vykonal a koná pro českou kulturu. Za normalizace tak přitom nečinil na dálku, z relativního bezpečí svobodného světa, ale z vlastní volby přímo v totalitním Československu – a to ve prospěch nezávislé, undergroundové kultury, a tedy s vědomím všech rizik a také s mnohými ne zrovna snadnými důsledky, které to i pro něj obnášelo, nakonec včetně vyhoštění. To vše dělal a dělá s nevšední noblesou, nezištností, nadhledem a humorem. V lecčems může a měl by být pro současné místní prostředí opravdovým vzorem,“ říká šéfredaktorka Revolver Revue Terezie Pokorná.
Den před Večerem RR s předáním ceny, který začne ve 20 hodin, se Paul Wilson účastní, spolu s Petrem Onuferem, Martinem Weissem a Mikem Baughem, debaty nad otázkou Jak mění Trump Ameriku?, kterou rovněž pořádá Revolver Revue, v pražském Šporkově paláci 18. dubna od 18 hodin.
Paul Wilson (1941) vystudoval angličtinu na University of Toronto a University of London. 1967–77 žil v Československu, kde působil jako učitel angličtiny a později také zpěvák skupiny The Plastic People of the Universe (1970–72; 1977). V 70. letech se účastnil řady akcí tehdy se formujícího českého undergroundu, po velkých procesech s undergroundovými hudebníky a po vzniku Charty 77 byl z Československa vyhoštěn. V Kanadě spoluzaložil vydavatelství Boží Mlýn, v němž mj. vyšlo první album Plastic People Egon Bondy´s Happy Hearts Club Banned, později i Passion Play a Leading Horses. Působí rovněž jako publicista, překladatel a literární kritik, přispíval do řady amerických a britských časopisů, byl redaktorem celostátní rozhlasové stanice CBC. – Do angličtiny přeložil mnoho děl moderní české literatury (J. Škvorecký, V. Havel, B. Hrabal ad.), v době pobytu v Československu převedl do angličtiny několik esejí I. M. Jirouse, z nichž některé byly publikovány v Kanadě. Edičně připravil antologii Prague: A Traveller´s Literary Companion. – 2011vyšel první český výbor z jeho esejí Bohemian Rhapsodies. V posledních letech v Čechách vystoupil například na konferencích, které Revolver Revue věnovala dílu I. M. Jirouse (2013) a Jana Lopatky (2016), esejí o Jan Hančovi přispěl do RR č. 104/2016.
[ctete]112039[/ctete]
Cenu Revolver Revue uděluje kulturní časopis od roku 1985, kdy začal vycházet jako samizdatová tribuna nejmladší undergroundové generace. Mezi dosavadní laureáty patří básníci a spisovatelé Z. Hejda, J. Novák, J. Krejcarová, I. M. Jirous, J. H. Krchovský, I. Vodseďálek, J. Zelenka, I. Matoušek a V. Kremlička, výtvarníci P. Brázda, V. Nováková, R. Dzurko, I. Sobotka, V. Pivovarov, Ch. Valoušek a J. Žáček, hudebník a básník P. Zajíček, kritici a esejisté A. Stankovič, M. Žilina, L. Vachtová, Z. Vašíček, M. Hybler, B. Doležal a J. Lopatka, typograf F. Štorm, galerista J. Placák, rocker T. Ducháček, fotografové K. Cudlín a O. Němec, kulturní aktivista Č. Huňát, tajná organizace B. K. S. a skupina WWW.