Ceny energií na evropských burzách v úterý výrazně klesají. Zatímco ještě v pondělí se elektřina na důležité německé burze (EXX) prodávala za více než 1000 eur (přes 24 tisíc korun) za megawatthodinu (MWh), kolem úterní desáté hodiny se jedna megawatthodina u kontraktů na příští rok prodávala za 565 eur, tedy zhruba 14 tisíc korun.
Propad cen zaznamenala také pražská energetická burza (PXE). Jedna megawatthodina se obchodovala téměř o polovinu levněji než během pondělka, informovaly Hospodářské noviny. Aktuálně stojí 550 eur, což je zhruba 13 500 korun.
Ceny energií na burzách reagují na plány Evropské unie, která chce zmírnit energetickou krizi. Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu, oznámila šéfka komise Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla přijít na začátku příštího roku.
„Raketově rostoucí ceny elektřiny dnes odhalují, z různých důvodů, limity současné koncepce našeho trhu s elektřinou,“ řekla v pondělí šéfka komise. „Už není schopná naplňovat svůj účel. A proto jako komise pracujeme na krizové intervenci a na strukturální reformě trhu s elektřinou. Potřebujeme pro elektřinu nový model trhu, který skutečně funguje,“ dodala v pondělí von der Leyenová.
Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) musí unie oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Síkela jakožto zástupce země předsedající Radě EU svolal na pátek 9. září mimořádné setkání ministrů zodpovědných za energetiku. Projednávat se má mimo jiné návrh na stanovení maximální ceny plynu.
Síkela na nový vývoj reagoval na sociálních sítích. „Naše úsilí sjednotit Evropskou unii v úsilí obnovit funkčnost trhů s energiemi se pomalu začínají vyplácet. Trhy reagují a ceny elektřiny i plynu letí dolů. Plyn z páteční ceny 339 euro za MWh klesl až k 260 euro. Elektřina z pátečních 984 euro/MWh k 610 euro,“ napsal.
Na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny se na pondělním setkání v Praze shodl také premiér Petr Fiala (ODS) s německým kancléřem Olafem Scholzem. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba najít celoevropské řešení pro snížení cen elektřiny, které určitě neodpovídají nákladům na výrobu a dosahují výše, která není přijatelná,“ prohlásil Fiala. „Současné ceny za elektrickou energii jsou neospravedlnitelné. Náklady na výrobu vůbec nejsou tak vysoké. Proto je nutné, abychom provedli strukturální změny, které přispějí k tomu, že ceny zase urychleně klesnou a že bude dostatečná nabídka energií,“ řekl Scholz.
„Jednoznačně se ukazuje, že náš pokus o celoevropské řešení je úspěšný. Slovní intervence působí na trh a vede ke snižování ceny. Vliv na ceny to bude mít a je to další důkaz toho, že hledání celoevropského řešení má smysl,“ řekl premiér Fiala v úterý v Televizních novinách na televizi Nova.
Pokud celoevropské řešení nemělo kýžený efekt, vláda je připravena zavést národní řešení. Jedním z nich by podle předsedy vlády mohlo být například bylo vytvoření státního obchodníka s energiemi. „Jsme si vědomi, že je potřeba pomoci českým firmám a domácnostem. Pracujeme na celoevropském i na národním řešení.“