Rusko už může bilancovat, jak se ekonomicky vyvíjelo v první půlce letošního roku. V Novoj Gazete autor Dmitrij Prokopjev říká, že hospodářské výsledky prvního pololetí lze ilustrovat klasickým příběhem o sklenici, která je buď poloprázdná, nebo poloplná. Úřady trvají na tom, že sklenice je plná, a to slovy dokonce více než z poloviny, a občané se svými šéfy souhlasí. Ekonomové radí připomenout si další starý příběh o penězích za komunismu, kdy někdo je bude mít a někdo ne.
„Jen červenec přinesl do našich životů dost finančních zmatků: daňovou reformu, růst cen bydlení a komunálních služeb, hypoteční mizérii a hrozby dalšího zvyšování sazeb ze strany centrální banky, jejíž vrcholní manažeři byli mimochodem z nějakého důvodu požádáni o vydání služebních zbraní. Nejdůležitější problémy však nespočívají v tomto, ale v tom, že jakmile vláda začne utrácet peníze za věci, které nejsou pro občany v každodenním životě nezbytné, nebude moci přestat,“ píše Prokopjev.
V čem je ten problém? Lze to ukázat na příkladu ruských hypoték. Ekonomové upozorňují, že vláda může zavést oblíbené výhodné hypotéky, ale pokud se kvůli situaci ekonomiky dost nestaví, vzniká problém.
„Příběh se zvýhodněnými hypotékami, kdy o nutnosti jeho zastavení začal vládní finanční blok mluvit téměř půl roku po jeho začátku, konečně dospěl do svého mezidobí. Mezidobí, protože ‚zvýhodněné hypotéky‘ začaly být nahrazovány ‚rodinnými hypotékami‘, kromě toho šéfové viděli, že rozdávání zvýhodněných úvěrů (nikoliv ‚zboží‘, pozor, ale zvýhodněných úvěrů na toto ‚zboží‘) je politicky velmi vítězná věc,“ konstatuje autor.
Po čtyřleté „hypoteční epopeji“ ale výsledky vypadají následovně:
Ceny na trhu s bydlením vzrostly dvakrát až dvaapůlkrát, objem zadluženosti se zvýšil přibližně dvakrát až třikrát, ale objem výstavby se zvýšil pouze o 15 procent.
V Petrohradu se od spuštění zvýhodněných hypoték objem současné výstavby snížil o 44 procent. Je to klasická ekonomická poučka. Pokud dotujete poptávku v situaci nedostatku nabídky, trh zareaguje prudkým růstem cen. Štěstí měli jen ti kupující, kteří
měli v polovině roku 2020 „volné peníze“ a kteří si okamžitě vzali hypotéku. Dokázali si rychle koupit byt a nyní dluh splácejí levnějšími penězi. Takových kupujících však nebyla většina.
Dnes, aby si Moskvan vzal úvěr na standardní „dvoupokoják“ s roční úrokovou sazbou 19,5 procenta na 30 let, potřebuje plat 539 tisíc rublů a Krasnojarčan 203 tisíc. Pokles cen se nedá očekávat, protože se může zpomalit bytová výstavba. Program hypoték tedy mohl vypadat hezky, ale ekonomové upozorňují, že peníze samy o sobě nestačí.