Světové ceny ropy dnes sestoupily na nová minima za zhruba šest a půl roku, a navázaly tak na propad z předešlého týdne. Ropný trh nadále srážejí obavy, že zpomalující čínská ekonomika povede k slabší poptávce po této strategické surovině, které je na globálním trhu již nějakou dobu nadbytek. Podle ekonomů ale nízká cena ropy pomůže české ekonomice v mnoha směrech.
Severomořská ropa Brent se v asijském obchodování propadla až na 44,24 dolaru za barel, což byla nejnižší hodnota od března 2009. Později mírně zpevnila a kolem půl sedmé ráno našeho času vykazovala pokles o 82 centů na 44,64 USD za barel.
Americká lehká ropa se dnes propadla až na rovných 39 dolarů za barel, tedy nejníže od února 2009. Později mírně zpevnila, oproti páteční závěrečné ceně ale nadále ztrácela 93 centů. Minulý týden se přitom její cena snižovala už osmý týden za sebou, což byl její nejdelší pokles od roku 1986.
Ceny ropy od června klesly zhruba o třetinu. Dolů je sráží rostoucí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob. Ropný kartel OPEC ale na pokles cen ropy zatím nezareagoval snížením těžby. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu, totiž nechce uvolnit místo na trhu těžařům s vyššími náklady, jako jsou producenti ropy z břidlicových ložisek v USA.
Íránský ministr pro ropný průmysl Bížan Námdar Zangáne podle místních médií v neděli prohlásil, že uspořádání mimořádné schůzky OPEC by mohlo být „efektivní“, pokud jde o možné ustálení cen ropy. Podobná výzva přišla v srpnu již z Alžírska. Jiní delegáti členských států OPEC ale uvedli, že žádná schůzka není v plánu.