Andrej Babiš sice včera statečně předstíral budování vlasti při rituálech kolem stavby jihočeské dálnice, ale ve skutečnosti zažil černý den.

Ještě nikdy se neutvořila tak široká koalice kolem tak striktního usnesení poslanecké sněmovny ohledně Babišových finančních machinací.

Je třeba říci, že toto usnesení, k jehož finální formulaci přispěla vládní KDU-ČSL, patří ke Kalouskovým mistrovským tahům.

Podstatné aspekty Kalouskova návrhu lidovecká verze přejala a vylepšila či zpřesnila tak, že sám Kalousek netrval na svém původním znění. Tím Kalousek umenšil v tomto příběhu Kalouska a přispěl tak k průchodnosti usnesení. Koaliční poslanci se pak masově připojili ke Kalouskovu záměru pojmenovat problém.

Nic lepšího si nemohl Kalousek přát, neboť parlamentní většina, která nyní požaduje po Babišovi objasnění jeho finančních triků, je naprosto průkazná.

Vládní lidovci navíc nechali zavázat premiéra Sobotku, aby konečně jednal, když Babiš své skandály opět nevysvětlí. Ten ovšem objasňování svých daňových optimalizací na dálku zpupně odmítl.

Je to už konec Andreje Babiše? Anebo je Babiš tak neotřesitelný, jak předpokládá většina pražských novinářů a komentátorů?

Ani jedno a ani druhé.

Andrej Babiš citelně oslabuje a přibývá těch, kteří se ho nebojí. Jeho slabým místem je jeho minulost podnikatelského šíbra, který na jednu stranu důsledně hledá všechny cesty, jak ušetřit na úkor státu, zatímco druhou ruku natahuje, aby se zmocnil veřejných dotací. U člověka, který tak sveřepě dupe po hlavách tisíců drobných živnostníků a dělá z nich bezmála zloděje, je to opravdu dobře viditelné pokrytectví.

Andreje Babiše vynesla k moci atmosféra boje proti lumpárnám. Přitom tento samotný boj se nyní obrací proti němu samotnému. Hodí se k tomu věta doktora Fausta: „Duchů, jež jsem vyvolal, zbavit se nemohu.“
Jistě, Babiš zcela zřetelně používá metody, které nejsou vkusné a velmi pravděpodobně si snižoval záměrnými účetními a finančními operacemi daně. A je tragikomické, že tak dlouho nabuzoval atmosféru honu na čarodějnice, až se tento hon nakonec obrací proti němu. Tak dlouho podporoval ve společnosti udávání, až se mu podařilo nechtěně udat sebe sama.

Jeho antikorupční rétorika není ale jen jeho silou. Ona je zároveň i jeho slabostí. Protože má na kontě celé série optimalizačních operací.

Sluší se ale doplnit, že to nejhorší na něm není, že si vylepšoval daňová přiznání. Pokud to činil ve shodě s platnými zákony a s využitím různých mezer mezi nimi, pak se trestných činů nedopouštěl. Ale zjevná neetičnost a netransparentost ho již dostatečně diskvalifikovala z pozice osoby odpovědné za výběr daní.
Ovšem to hlavní, čím je Babiš nebezpečný pro českou společnost, je, že odstraňuje důsledně kousek po kousku svobodu slova a potlačuje férovou politickou soutěž svým agresivním marketingem a útokem na samotné principy našeho ústavního systému.

Všechny případné přečiny proti daňovému řádu jsou sice velmi vážné, ale to nejhorší je, že kumulací různých forem moci narušil rovnováhu, která tu dříve lidem umožňovala svobodně dýchat. Poškodil dosavadní značně liberální a otevřenou společnost a nastolil vládu hrubé a nekontrolovatelné síly. Protože jako člověk z byzantinské kultury ani nic jiného neumí. Je to prostě jeho kulturní determinace.

Sluší se poznamenat, že pro budoucnost svobody v České republice je velmi nutné, aby proti takovým predátorům moci stáli schopní politici, kteří stojí na půdě pravidel parlamentarismu a samotné ústavy. Ať už budou stát napravo nebo nalevo.

Jestliže se včera podařilo Kalouskovi spojit tolik poslanců různých barev k odporu vůči babišovskému cynismu, nestálo by konečně za úvahu skončit s tím velmi předčasným a nesmyslným pohřbíváním Kalouska?

Škodolibé volání po Kalouskově odchodu, do něhož se pustila řada médií, jež dříve stranila „topce“, je v zásadě nahráváním zřetelné tendenci k autoritativnímu režimu, který se tu Babiš snaží nastolit. Jeho černá středa byla dobrým dnem pro naši svobodu.

Parlamentní demokracie potřebuje parlamentní politiky, kteří ji dokážou efektivně bránit. A to se včera v jedné bitvě podařilo.
__________________
Schválený text usnesení ke skandálům Andreje Babiše:
Poslanecká sněmovna:
I. Souhlasí s usnesením rozpočtového výboru číslo 579 ze dne 8. 3. 2017.
II. Žádá, aby ministr financí věrohodně vysvětlil své příjmy použité na nákup dluhopisů společnosti Agrofert, a. s., a zároveň vyvrátil vážná podezření z daňových úniků, která vznikla vzájemnými obchody mezi společností Agrofert, a. s., a Andrejem Babišem jako fyzickou osobou, nejpozději do 30. 4. 2017.
III. Žádá předsedu Vlády ČR Bohuslava Sobotku, aby v případě nesplnění bodu II. usnesení vyvodil důsledky vůči ministru financí.
Původní návrh usnesení Miroslava Kalouska:
Poslanecká sněmovna:
I. Souhlasí s usnesením rozpočtového výboru číslo 574 ze dne 8. 3. 2017.
II. Konstatuje, že ministr financí věrohodně nevysvětlil ani své osobní legální příjmy na nákup dluhopisů společnosti Agrofert, a. s., ani vážná podezření z daňových úniků, které vznikly vzájemnými obchody mezi Agrofert, a. s., a Andrejem Babišem jako fyzickou osobou.
III. Žádá ministra financí, aby věrohodná vysvětlení poskytl nejpozději do 30. 4. 2017 nebo aby k tomuto datu vyvodil osobní politickou odpovědnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora