V Polsku stávkují a protestují tisíce žen proti zpřísnění proti-interrupčního zákona. Řada Polek se oblékla do černého nebo si připnula černou stužku. Na sociálních sítích se k akcím připojilo zhruba 90 tisíc žen. Podle organizátorek konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) ohrožuje práva žen. „Je to vůči nám kruté,“ říká polská novinářka Barbara Sierszula, která upozornila na rostoucí vliv církve. Vládní představitelé stávku zlehčují. Pravdou ovšem je, že s uzákoněním zákazu potratů souhlasí miliony Poláků.
„Černé pondělí“ je reakcí na rozhodnutí polských poslanců, kteří minulý měsíc v prvním čtení podpořili naprostý zákaz umělého ukončení těhotenství. Demonstrace probíhají v sedmdesáti městech, jako je Varšava, Krakov nebo Gdaňsk.
Před sídlem strany PiS ve Varšavě se shromáždilo několik stovek převážně žen, které dorazily oblečené v černém, informovala Česká televize. Místy se počítá s akcemi typu „feministický řečnický pult“, „zeď vzteku“, projížďka „kritické černé hmoty“ na jízdních kolech, procházka po korze anebo kurz jógy či vyšívání.
Kupříkladu do práce na městském úřadu v Čenstochové nepřišlo více než 60 žen, některé obchody a restaurace musely zavřít. Akci podporují i někteří zaměstnavatelé. „Naše firma zaměstnává stovku lidí, z toho 80 procent jsou ženy. Chceme, aby měly právo zúčastnit se protestu,“ prohlásil majitel sítě restaurací ve Vratislavi Radoslaw Olszewski. Ženy podle něj mají právo rozhodovat samy o sobě, a ne, aby za ně rozhodoval někdo jiný.
Nejde přitom jen o potraty. „PiS likviduje umělé oplodnění, zavádí antikoncepci na recept, nechce sexuální výchovu ve školách. V právech žen couváme o desítky let zpět. Nápad se zákazem interrupcí, s trestáním žen a lékařů, je prostě nehumánní, ale PiS splácí dluh církvi,“ tvrdí aktivistka Marta Lempartová.
Vládní představitelé protesty zlehčují. „Jen se bavte,“ vzkázal stávkujícím ženám ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Podle něj zřejmě žádný člen vlády nebude v Evropském parlamentu na debatě o právech žen. „Chceme, aby bylo respektováno právo na život. Podle stoupenců interrupcí je třeba chránit práva žen. Ale bude nějak chráněna žena, která je v břiše ženy?“ řekl v rozhlase ministr. Odpůrci akcí podle TVN vyzvali na internetu k akci „Nebuď kráva, oblékni se barevně“.
Celkem dvacet milionů Polek se hlásí ke katolické víře. „Jsme kvůli novému zákonu v šoku. Myslím, že je to dáno silným vlivem katolické církve v Polsku, která se dostává do takové situace, že může rozhodovat o právech žen a dovoluje si takto prosazovat silně restriktivní nároky na to, jak se ženy mají chovat,“ konstatovala novinářka Barbara Sierszula.
Současný zákon o interrupcích platí v Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.
Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou, v případě ohrožení života matky. „Je to vůči nám kruté. Představte si, že je těhotenství třeba výsledkem incestu nebo znásilnění a najednou dvanáctiletá nebo patnáctiletá holka nemůže ukončit těhotenství, protože kdyby to udělala, tak doktora ohrožuje až pětiletým vězením,“ zdůraznila Sierszula.
Dalším případem může být postižení dítěte. „Představte si, že má žena dvě děti, a to třetí, které se narodí, bude těžce postižené. Má to strašný vliv na rodinu. Bývá to i tak, že muž opustí ženu,“ podotkla novinářka.
Ženy z malých měst a hlavně vesnic se podle ní bojí protesty veřejně podpořit. „Psychicky, morálně se k nim třeba připojují, ale mají strach, protože reakce malé společnosti je často velice krutá. Problém je i v tom, že některé ženy dnes nemohou stávkovat, protože slouží – jsou to sestřičky, policistky. Ti všichni, kdo jsou pod tlakem vládnoucí strany a církve, se možná budou bát vystoupit na veřejnosti,“ podotkla novinářka.
Protesty proti polskému zákonu se konají i v Česku. Na první z nich dorazili hlavně lidé, kteří se o toto téma dlouhodobě zajímají, v sobotu už ale přišlo několik set lidí, sdělila spoluorganizátorka protestních akcí Lydie Bartošová.