Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce v některých regionech posílit stabilizační příspěvky pro vojáky. Řekla to na úterní tiskové konferenci po jednání s náčelníkem generálního štábu české armády Karlem Řehkou. Lepší finanční ohodnocení by podle ní mělo řešit problém s nedostatkem vojáků například na Žatecku, kde je ve 4. brigádě rychlého nasazení dlouhodobě podstav kolem 50 procent.
Do roku 2030 chce mít armáda podle svých strategických dokumentů 30 000 vojáků z povolání a 10 000 aktivních záloh. Na začátku letošního roku bylo v resortu obrany 27 826 vojáků z povolání, členů aktivních záloh 4266. Stabilizační příspěvek má za úkol vyrovnávat konkurenční prostředí a motivovat vojáky, kterým armáda zajistila speciální výcvik, aby neodcházeli do civilu.
Nábory se podle Černochové nedaří dělat tak, jak by si obrana představovala, řešením podle ní mohou být některé legislativní změny.
„Jsou regiony, kde je obrovský zájem o službu v armádě, a jsou naopak regiony, kde nikdo sloužit nechce,“ uvedla ministryně s tím, že chce usilovat o úpravu legislativy, aby v takových regionech bylo možné posílit stabilizační příspěvek, a motivovat tak zájemce ke vstupu do armády v daném kraji.
Problémy s náborem nejsou podle Řehky jen v některých regionech, ale také v určitých odbornostech. Příkladem je podle něj 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích.
„Tam máme z mého pohledu neuspokojivou naplněnost a pořizujeme tam nové prostředky, ke kterým potřebujeme vycvičit kvalitní lidi,“ uvedl. Důležitá je podle něj nejen rekrutace, ale také udržení personálu v daných odbornostech. „Nejde jen o to kumulovat benefity, ale mít je dobře, chytře nastavené,“ řekl.