Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se stává mocenským centrem, prohlásila poslankyně Jana Černochová z ODS. Kompetence útvaru i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by měla podle poslanců řešit sněmovní komise.
Pražské vrchní státní zastupitelství dnes navrhlo uvalení vazby na dva ze tří obviněných v kauze neoprávněného předávání informací z trestních řízení. Informovala o tom Česká televize, které rozhodnutí potvrdila šéfka zastupitelství Lenka Bradáčová. Zatčeni byli podle ČT bývalý policista Igor Gáborík a detektiv protikorupčního útvaru Radek Holub.
Bradáčová vazbu vysvětlila „reálnou obavou, že v případě ponechání obviněných na svobodě hrozí, že budou mařit trestní stíhání působením na dosud nevyslechnuté svědky a budou opakovat trestnou činnost, pro kterou jsou stíháni“. Trojici obviněných zadržel ve středu policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).
„Na přešlapy v jednání ÚOOZ, na překračování jeho kompetencí a gesce jsme upozorňovali a upozorňujeme dlouhodobě. Není přece žádným překvapením, že ÚOOZ se stal spíše než vyšetřovacím orgánem mocenským a vlivovým centrem,“ komentovala pro Novinky.cz Černochová středeční zásah. „Ministr Chovanec i premiér (Bohuslav) Sobotka k tomu byli doposud bohužel přehlíživí, dost možná jim to i vyhovovalo, takže jsem zvědavá, jak s novými informacemi naloží,“ dodala.
Černochová je členkou stálé komise pro kontrolu GIBS. Předpokládá proto, že se sejde co nejdříve. Předseda komise Václav Klučka (ČSSD) stanovil příští jednání na 7. června. Bude se podle Novinek ale ještě domlouvat s členy, zda nesvolat zvláštní zasedání. Komise se bude prý ptát, proč opět inspekce neměla informace o vyšetřování ve vnitřních strukturách policie k dispozici.
Podle Klučky měla komise už dříve na jednání šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, státního zástupce Ivo Ištvana, policejního prezidenta i ministra vnitra. Všichni konstatovali, že by výměna informací mezi policií a inspekcí fungovat měla. Informace mezi policií a GIBS se podle dohody měly předávat v čase, který by umožnil inspekci v souladu se zákonem pracovat. Klučka poznamenal, že GIBS nemůže nikomu bránit, aby vyhledával trestnou činnost. „Ale v momentě, kdy je tato trestná činnost vyhledána, měla by nastoupit inspekce k tomu, aby ji potrestala“, dodal.
Záměr případ řešit v komisi pro kontrolu GIBS, ale i bezpečnostním výboru Sněmovny deklaroval i místopředseda výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09).
Poslanec Marek Benda (ODS) považuje za nutné, aby si Chovanec udělal jasno, co všechno má ÚOOZ vyšetřovat. „Chvílemi mi připadá, že se stal univerzální jednotkou, která zcela mimo dělení kompetencí rozhoduje, kdo je hodný a kdo zlý,“ řekl Benda.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou v budoucnu muset tento postup vysvětlit, pokud to vyšetřování umožní.
Zatčenými jsou podle médií detektiv protikorupčního útvaru Radek Holub, bývalý policista Igor Gáborík a středočeský celník Pavel Šíma. Třetí obvinění byl již propuštěn. Stíháni mají být první dva jmenovaní za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplácení a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Za přijetí úplatku pachatelům hrozí tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody.
Policie se případem zabývá od srpna 2013. Po roce bylo vyšetřování delegováno na ÚOOZ, přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod Generální inspekci bezpečnostních sborů. Důvodem byla podle Bradáčové „ekonomika a naplnění účelu trestního řízení“.