Koncertní turné souboru ruské armády vzbuzuje vášně napříč společností. Zatímco jedna část se od Alexandrovců kvůli jejich zjevné podpoře Putinova Ruska striktně distancuje, druhá jejich vystoupení navštěvuje podporuje, nebo se ho přímo účastní. Mezi jinými je to i Lucie Bílá, která přijala pozvání stát se exkluzivním hostem Akademického souboru písní a tanců Ruské armády a tak trochu paradoxně si s nimi zazpívala Desatero.
Účast Lucie Bílé v proruském uskupení, které má na svém kontě mimo jiné oslavnou propagandistickou ódu na anexi Krymu s názvem Zdvořilí lidé (prohlédněte si video níže), nenechalo v klidu starostku Prahy 2 Janu Černochovou. Ta na svém facebookovém profilu v neděli 11. října uvedla: „Lucie Bílá pod rudou pěticípou hvězdou. Fakt to má zapotřebí? Mimochodem tady je názorně vidět i ta bezzubost trestního zákoníku ohledně symbolů. Umíte si představit, že některý z našich národních „oblíbených“ zpěváků vystupuje jako host německé kapely (a nemusí být ani armádní), která má nad hlavou svastiku? Já v tom tedy moc rozdíl nevidím… Jo, vím, že oba staré symboly diktátorský režim zneužil, ale dvacáté století na mém FB pamatujete všichni a víte, pro jaké zvrácené ideologie se nám jeden i druhý symbol vryl do paměti.“
[ctete]26243[/ctete]
Na vyjádření poslankyně a starostky bouřlivě reagovali mnozí čeští umělci. „Takovéto kritiky od politiků v pořádku nejsou. Alexandrovci jezdí po celém světě a jejich vystoupení jsou ojedinělá a mají vysokou úroveň. I já si s nimi zazpíval v Košicích. Tito politici, kteří Alexandrovce a Lucku Bílou kritizují, jsou zabedněnci a zaspali dobu. Ať se raději starají o to, aby se náš stát tolik nerozkrádal,“ vzkázal Černochové prostřednictvím Parlamentních listů zpěvák Michal David.
V podobném duchu se pro stejný server neslo i vyjádření Heleny Vondráčkové: „Já si myslím – a řekla jsem to i pro moskevské rádio – že politici a další lidé, jež kritizují naše vystoupení s Alexandrovci, slučují neslučitelné a zbytečně kulturu politikaří.“
Na stejné straně stojí, pro mnohé možná překvapivě, také politička, herečka a bývalá kandidátka na prezidentku Táňa Fischerová, která se do Černochové pustila možná nejrazantněji ze všech: „Paní poslankyně Černochová je známá svými militantními a vyhraněnými postoji, takže mě její výrok ani nepřekvapuje. I já osobně jsem měla k fenoménu Alexandrovců dlouhou dobu stejný vztah, protože bývávali symbolem minulého režimu, ale je už pětadvacet let po revoluci – toho si paní poslankyně nevšimla?“ uvedla Fischerová a dodala, že neví, jak dalece jsou Alexandrovci spojeni s Putinovým režimem.
Co na to Jana Černochová?
Je politika a kultura slučitelná? Zeptali jsme se Jany Černochové, co říká na výpady umělců proti své osobě a zda si myslí, že by se politika a kultura neměly míchat. „Ani 25 let od revoluce bychom neměli trpět lobotomií. Nepatřím k popíračům osvobození Československa Rudou armádou, ale stejně tak nikdo nemůže popřít, že stejná armáda, rozšířená o další vojáky tzv. Varšavské smlouvy, okupovala 23 let naší zemi. Jestli těchto 23 let není např. pro paní Fischerovou srovnatelných s 25 lety od konce totality a sametové revoluce, ztratila pojem o čase ona, ne já. Kulturu a politiku jsem opravdu nezačala „míchat“ já,“ řekla pro Svobodné fórum starostka Prahy 2 a připomněla, že se naši zpěváci, možná nevědomky, účastní turné souboru, který před rokem nazpíval ódu na obsazení Krymu a stále používá symbol rudé pěticípé hvězdy.
[ctete]27444[/ctete]
„Jestli mi to má rok po anexi Krymu a 24 let po odchodu posledního sovětského vojáka ještě vadit? Ano, má, protože já ztrátou paměti ještě díkybohu netrpím,“ uvedla Černochová a připojila závěrečný vzkaz: „Milé hvězdy koncertu Alexandrovců, zkuste dnes říct do očí svým kolegům z branže, zejména hercům z divadel, kteří po 17. 11. 1989 stávkovali, ale i některým zpěvákům na komunistickém black listu, kteří s námi stáli v roce 1989 na náměstích, že kultura a politika se nemíchají. Nebýt jejich angažmá v roce 1989, žádná revoluce by nebyla. A kde jste byli vy?“
Pusťte si video
„Zdvořilí lidé se zdvořilým výrazem zdvořile hledí a zdvořile prosí. Stojí prostě zdvořile stranou a zdvořile nesou svou zbraň,“ zpívají Alexandrovci ve své skladbě Zdvořilí lidé, která vychází z výroku prezidenta Vladimira Putina.