Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová dostala dopis od současné šéfky resortu Jany Černochové (ODS). Ta se v něm své dávné předchůdkyni omluvila za deset let trvající trestní stíhání v kauze nákupu armádních letounů CASA. Postup vyšetřovacích orgánů označila za hanebný. Parkanovou prý psaní potěšilo.
„S potěšením jsem přijala zprávu o platnosti osvobozujícího rozsudku Městského soudu v Praze ve věci nákupu transportního letounu CASA C-295M. Tuto kauzu jsem vždy považovala a považuji za uměle vytvořenou a postup vyšetřovacích orgánů za hanebný. Opakovaně jsem se v tomto smyslu vyjádřila veřejně a deklarovala Vám podporu,“ napsala Černochová v úvodu dopisu, který nechala poslat i s kyticí.
„Za tristní a nepřijatelné považuji také fakt, že soudní spor trval deset let, což je v životě člověka příliš dlouhé období na to, aby ustál nátlak, stres z neustálých soudních jednání, medializaci, ale i finanční a materiální náklady. Silně si uvědomuji, jak náročná léta to pro Vás musela být. Je to o to horší, když si je člověk jist svou nevinou a když čelí dlouhá léta nespravedlnosti a očerňování, kterého jej už nikdo nezbaví, a za které se mu ani nikdo neomluví,“ stojí v listu pro exministryni Parkanovou.
„Ráda bych Vám touto cestou vyjádřila svou solidaritu. Jsem nyní ve stejné pozici, která právě Vám přinesla tato léta útrap. Uvědomuji si tíhu odpovědnosti tohoto úřadu, jeho úskalí a nástrahy. O to víc s Vámi soucítím. Pokud jste ani před osobní neblahou zkušenost nezanevřela na resort obrany, bude mi ctí se příležitostně potkat,“ dodala Černochová. Na závěr své předchůdkyni popřála pevné zdraví, spokojenost a optimismus. Parkanová dopis sama sdílela na sociální síti a dodala, že ji potěšil.
Trestní stíhání Vlasty Parkanové i jejího podřízeného Jiřího Staňka v kauze nákupu armádních letounů CASA definitivně skončilo jen před pár dny, kdy se nejvyšší stání zástupce Igor Stříž rozhodl nepodat dovolání. To po něm přitom žádalo pražské Vrchní státní zastupitelství.
Podle Stříže však pro podání dovolání v neprospěch obviněných nebyly splněny zákonné podmínky. „Nejvyšší státní zástupce velmi pečlivě zvážil argumenty Vrchního státního zastupitelství v Praze a konfrontoval je se závěry soudů obou stupňů. Na podkladě tohoto posouzení dospěl k závěru, že zákonné podmínky k podání dovolání v neprospěch obviněných ve věci dány nejsou,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 druhá vláda Mirka Topolánka (ODS). Obžaloba tvrdila, že stroje byly vinou Parkanové a Staňka předražené. Státní zástupce se snažil prokázat, že dvojice způsobila škodu ve výši zhruba 818 milionů korun, protože nenechala zjistit obvyklou cenu strojů. Podle pravomocného rozsudku ale státu žádná škoda nevznikla a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem.
Parkanová i Staněk byli stíháni od roku 2012, vinu od počátku odmítali. K motivům údajné trestné činnosti obžaloba tvrdila, že Parkanová se chtěla zavděčit Topolánkovi, aby ji nevyhodil z vlády, a Staněk se chtěl stát šéfem sekce vyzbrojování, kterou vedl jen jako pověřený řízením. Soudy to však označily za holý nesmysl.